BiznesINFO.pl
Pexels/Pavel Danilyuk

Pexels/Pavel Danilyuk

Nowy prezes PKO BP. Kim jest Jan Emeryk Rościszewski?

10 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

W PKO BP doszło do poważnych roszad osobowych. Na nowego prezesa największego polskiego banku został wybrany Jan Emeryk Rościszewski. To ekspert z wieloletnim doświadczeniem, który zna PKO BP od podszewki.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy z PKO BP odszedł dotychczasowy prezes

  • Kim jest Jan Emeryk Rościszewski

  • Jakich innych zmian osobowych dokonano w banku

PKO BP z nowym prezesem

PKO BP musiało wyłonić nowego prezesa w związku z tym, że 11 maja 2021 r. rezygnację ze stanowiska złożył Zbigniew Jagiełło. Jest to jeden z niewielu prezesów, który utrzymał posadę mimo roszad, które zachodziły we wszystkich spółkach pozostających pod kontrolą Skarbu Państwa.

We wtorek 8 czerwca PKO BP poinformował w oficjalnym komunikacie, że rada nadzorcza dokonała wyboru. Na czele PKO BP stanie Jan Emeryk Rościszewski. „To dla mnie wielkie wyróżnienie i wymagające wyzwanie. Podejmuję je z pokorą i ze świadomością ogromnej odpowiedzialności jaka wiąże się ze sterowaniem organizacją o takiej skali”, czytamy w komentarzu nowego prezesa PKO BP, który pojawił się w oficjalnym oświadczeniu.

Wiedza i doświadczenie. Rościszewski zna PKO BP od lat

Jan Emeryk Rościszewski zasiadał dotychczas w zarządzie PKO BP i był wiceprezesem odpowiedzialnym za dział detaliczny. Zanim trafił do największego polskiego banku zdobył odpowiednie kwalifikacje i niezbędne doświadczenie.

Portal money.pl donosi, że Rościszewski ukończył Wydział Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Institut d’Etudes Politiques de Paris. Nowy szef PKO BP może pochwalić się także dyplomem Executive MBA oraz uprawnieniami brokera ubezpieczeniowego. Rościszewski uczestniczył w wielu szkoleniach z zakresu finansów, ubezpieczeń i zarządzania zarówno w Polsce, jak i zagranicą - brał udział w warsztatach organizowanych we Francji i w Wielkiej Brytanii.

Przez lata udało mu się zdobyć bogate doświadczenie zawodowe. Między 1990 r. a 1991 r. pracował dla AXA Banque oraz AXA International, a między 1991 r. a 1993 r. dla Groupe Azur. Przez kolejne trzy lata był członkiem zarządu TU Azur Ostoja oraz TUnŻ Azur Życie. W 1996 r. jego zawodowa ścieżka zboczyła w stronę BNP Paribas.

Między 1998 r. a 2016 r. kierował także TUnŻ Cardif Polska. Z kolei od 2001 r. do 2016 r. zasiadał na stanowisku dyrektora generalnego Cardif Assurance Risques Divers w Polsce. Ma na swoim koncie także funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Rewizyjnej Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Rościszewski przewodził także radzie nadzorczej Pocztylion-ArkaPTE (1998-2016), a w Pocztowej Agencji Usług Finansowych (2000-2014) zasiadał na stanowisku wiceprzewodniczącego rady nadzorczej. Między 2011 r. a 2018 r. był także członkiem rady nadzorczej RN BBI Development NFI.

Z kolei w PKO BP zasiadał w radach nadzorczych oddziałów: PKO Leasing (2016-2018), PKO Faktoring (2017-2018) i PKO Banku Hipotecznego (2017-2019). W kwietniu 2021 r. zakończył pracę na stanowisku przewodniczącego rad nadzorczych: PKO TFI, PKO Towarzystwo Ubezpieczeń i PKO Życie Towarzystwo Ubezpieczeń.

Poza pasją do finansów Rościszewski był także aktywnym działaczem - w latach 80. brał czynny udział w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności. Nowy szef PKO BP jest Kawalerem Zakonu Maltańskiego. Na swoim koncie ma Krzyż Oficerski Polonia Restituta oraz Bene Merito MSZ za umacnianie pozycji Polski na arenie międzynarodowej.

Nie tylko prezes. PKO BP z nowym wiceprezesem i radą nadzorczą

TVN24 donosi, że do nowej funkcji został powołany także Marcin Eckert, który w poniedziałek zrezygnował ze stanowiska członka zarządu PZU. W PKO BP będzie obejmie posadę wiceprezesa.

Poza tym dokonano także roszad w radzie nadzorczej. Ze składu została odwołana Grażyna Ciurzyńska. Nowymi członkami są Dominik Kaczmarski, Agnieszka Winnik-Kalemba, a także Maciej Łopiński - były sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, który w ubiegłym roku pełnił także obowiązki prezesa TVP. Do PKO BP trafił po tym, jak zrezygnował z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej PZU.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >