Norki w Danii wybite
Flickr/zīvnieku brīvība, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Autor Maria Glinka - 2 Grudnia 2020

Czy Dania podjęła słuszną decyzję zabijając miliony norek hodowlanych? Powodem pandemia

Prawie wszystkie hodowlane norki w Danii zostały wybite. Powodem tego przedsięwzięcia, wątpliwego z etycznego punktu widzenia, jest nowa mutacja koronawirusa, którą wykryto u tych zwierząt. Choć operację wstrzymano z uwagi na brak podstaw prawnych, to pojawiły się nowe problemy, a rząd rozważa ekshumację zwierząt. Czy popierasz tę strategię działania?

Norki w Danii - skandal w obliczu pandemii

Norki w Danii okazały się nosicielami nowej mutacji koronawirusa. Jedną z nich o nazwie cluster 5 wykryto u ludzi i na ok. 200 duńskich fermach. Tygodnik Polityka podaje, że z tego powodu lockdownem objęto ćwierć miliona obywateli.

Chcąc zapobiec eskalacji pandemii, rząd podjął decyzję o wybiciu wszystkich 17 mln hodowlanych norek w Danii, która uchodzi za największego eksportera futer na świecie. Według szacunków Duńczycy wybili dotychczas już ok. 10 mln zwierząt. Operacja została zawieszona, gdy zakwestionował ją duński sąd. Po dogłębnej analizie okazało się, że przedsięwzięciu wybicia każdej norki w Danii brakuje odpowiedniej podstawy prawnej. W kraju wybuchł skandal, który przełożył się na dymisję ministra rolnictwa.

Pekao wyjawił, co szykuje dla nas NBP. Decyzje będą dyktowane niepewnościąPekao wyjawił, co szykuje dla nas NBP. Decyzje będą dyktowane niepewnościąCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

Norki w Danii będą poddane ekshumacji?

Choć samo przedsięwzięcie zorganizowane na zlecenie duńskiego rządu już budzi kontrowersje, to przed władzami pojawił się kolejny problem. Rzeczpospolita donosi, że zabite norki w Danii okazały się niezwykle trudne do zutylizowania. Eksperci alarmują, że w efekcie rozkład szczątek do gleby mogą wydobywać się ogromne ilości azotu i fosforu.

Dlatego też nowy minister rolnictwa zaaprobował pomysł ekshumacji norek w Danii. Następnie zwierzęta miałyby być poddanie procedurze spalenia. Koncepcja zwalczenia problemu zyskała poparcie większości w parlamencie. Jednak zgodę na tę operację musi wyrazić duńska agencja ochrony środowiska.

Czy podatek od emerytury powinien zostać zniesiony? Dyskusje trwająCzy podatek od emerytury powinien zostać zniesiony? Dyskusje trwająCzytaj dalej

Media społecznościowe obiegają nagrania i zdjęcia, na których widać jak martwe norki w Danii wydostają z powrotem na powierzchnię ziemi z uwagi na zbyt płytko wykopane doły. - Nie mam żadnych problemów z powiedzeniem „przepraszam” za to, co się wydarzyło, ponieważ wiem, że popełniono błędy - oznajmiła premier Danii Mette Frederiksen.

Czy uważasz, że chęć zapobiegania pandemii jest wystarczającym powodem do masowego wybijania zwierząt?

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Rodzinna awantura na Woli. Tragiczny finał kłótni
  2. Nadchodzi koniec legendy - pożegnamy Volkswagena Passata
  3. Belgia. Polski kierowca spłonął w kabinie swojego TIR-a
  4. Niemcy ścigają Polaków. Skala przestępstw poraża
  5. Kupiłeś te produkty w sieciówce? Wyrzuć je natychmiast
  6. Za 4,50 zł kupisz dom we Włoszech. Warunki są zaledwie dwa
  7. Wielka radość w rodzinie Adama Małysza. Wspaniała nowina
  8. Kultowe ciasto Snickers, teraz bez pieczenia. Niebywała pyszność
Lepiej zmień samochód, za chwilę nie wjedziesz do miasta. Ministerstwo Klimatu szykuje potężne obostrzeniaLepiej zmień samochód, za chwilę nie wjedziesz do miasta. Ministerstwo Klimatu szykuje potężne obostrzeniaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News