BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Niższy PIT to problem dla najuboższych. Mogą stracić zasiłki

1 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Obniżka PIT-u cieszy większość Polaków. Może być jednak poważnym problemem dla najuboższych, którzy pobierają zasiłki i świadczenia socjalne.

Obniżka podatku PIT z 18 do 17% ma przynieść 40 zł więcej co miesiąc dla osoby, która zarabia na etacie minimalną pensję, a plus 50 zł dla tego, który każdego miesiąca zarabia 3,5 tys. zł brutto. Niższy PIT cieszy Polaków, jednak jak może się okazać, dla niektórych przyniesie niemiłą niespodziankę.

Obniżka PIT pułapką dla uboższych osób

Niektóre osoby, które korzystają ze świadczeń rodzicielskich, socjalnych i funduszu alimentacyjnego mogą na obniżce PIT nie stracić, jak zauważa Mateusz Ratajczak z Money. Obniżka podatku PIT może bowiem sprawić, że ich comiesięczne dochody netto przekroczą progi dochodowe.

Na obniżce nie zyskają osoby korzystające z zasiłku rodzinnego i zarabiające ok. 1850 zł brutto - w przypadku np. rodzica z jednym dzieckiem i niepełnym etatem czy rodziny dwóch dorosłych i jednego dziecka z niepełnosprawnością, gdy dochód to ok. 3195 zł brutto na jednej umowie o pracę. Takie osoby w efekcie nie dostaną nic - wzrost po obniżce PIT wyrówna się ze zmniejszeniem zasiłków rodzinnych. Od blisko trzech lat funkcjonuje w tym wypadku zasada "złotówka za złotówkę", oznacza to, że gdy przekroczy się próg dochodowy o 1 zł, to otrzymywane świadczenie będzie obniżone o dokładnie taką samą kwotę. 

W gorszej sytuacji są osoby pobierające świadczenia z pomocy społecznej. Przekroczenie dochodu w wysokości 701 zł u osoby samotnej i 528 zł u osoby żyjącej z rodziną oznacza utratę świadczenia. Podobnie sytuacja wygląda z funduszem alimentacyjnym.

Niższy PIT = brak funduszu alimentacyjnego?

Pieniądze z funduszu alimentacyjnego przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 725 zł. Rodzic może liczyć maksymalnie na 500 zł miesięcznie. Gdy przez obniżkę PIT-u jego dochód wzrośnie i choćby o 1 zł przekroczy limit, może stracić dodatkowe świadczenie. 

Jak podaje Mateusz Ratajczak, rozwiązanie tego problemu byłaby waloryzacja progów dochodowych. Jak pisze, wystarczy 2,5% podwyżki, by zachować dotychczasowy stan rzeczy. Dlaczego właśnie 2,5%? Bo o tyle mniej więcej podniesie się pensja minimalna (2250 zł brutto) na rękę. Nie jest przecież najmniejszą tajemnicą, że z pomocy państwa korzystają zwykle osoby z najmniejszymi zarobkami.

Podobne artykuły

Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.06.2020. n/z Polskie banknoty z dziura po srodku - dziura budzetowa.

Finanse

Balcerowicz ujawnił, ile naprawdę wynosi dziura budżetowa. Porażająca kwota deficytu

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 26.08.2018. n/z Portfel z kartami platniczymi i pieniedzmi.

Finanse

Banki rzuciły się na naszą kasę. Ściągną opłaty od kolejnych usług

Czytaj więcej >
Bank ING, karta visa, mastercard.

Finanse

Bank ING radzi jak nie stracić pieniędzy z karty. Sposoby są proste, chociaż często o nich zapominamy

Czytaj więcej >
sklep-pixabay-bettypalm

Finanse

Rz: Rząd będzie chciał przejąć sieć sklepów? Analitycy mówią o Żabce i Tesco

Czytaj więcej >