obniżka PIT
Pixabay/Alexas_Fotos
Autor Paulina Musianek - 1 Sierpnia 2019

Niższy PIT to problem dla najuboższych. Mogą stracić zasiłki

Obniżka PIT-u cieszy większość Polaków. Może być jednak poważnym problemem dla najuboższych, którzy pobierają zasiłki i świadczenia socjalne.

Obniżka podatku PIT z 18 do 17% ma przynieść 40 zł więcej co miesiąc dla osoby, która zarabia na etacie minimalną pensję, a plus 50 zł dla tego, który każdego miesiąca zarabia 3,5 tys. zł brutto. Niższy PIT cieszy Polaków, jednak jak może się okazać, dla niektórych przyniesie niemiłą niespodziankę.

Obniżka PIT pułapką dla uboższych osób

Niektóre osoby, które korzystają ze świadczeń rodzicielskich, socjalnych i funduszu alimentacyjnego mogą na obniżce PIT nie stracić, jak zauważa Mateusz Ratajczak z Money. Obniżka podatku PIT może bowiem sprawić, że ich comiesięczne dochody netto przekroczą progi dochodowe.

Na obniżce nie zyskają osoby korzystające z zasiłku rodzinnego i zarabiające ok. 1850 zł brutto - w przypadku np. rodzica z jednym dzieckiem i niepełnym etatem czy rodziny dwóch dorosłych i jednego dziecka z niepełnosprawnością, gdy dochód to ok. 3195 zł brutto na jednej umowie o pracę. Takie osoby w efekcie nie dostaną nic - wzrost po obniżce PIT wyrówna się ze zmniejszeniem zasiłków rodzinnych. Od blisko trzech lat funkcjonuje w tym wypadku zasada "złotówka za złotówkę", oznacza to, że gdy przekroczy się próg dochodowy o 1 zł, to otrzymywane świadczenie będzie obniżone o dokładnie taką samą kwotę.

W gorszej sytuacji są osoby pobierające świadczenia z pomocy społecznej. Przekroczenie dochodu w wysokości 701 zł u osoby samotnej i 528 zł u osoby żyjącej z rodziną oznacza utratę świadczenia. Podobnie sytuacja wygląda z funduszem alimentacyjnym.

Biedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychBiedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychCzytaj dalej

Niższy PIT = brak funduszu alimentacyjnego?

Pieniądze z funduszu alimentacyjnego przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 725 zł. Rodzic może liczyć maksymalnie na 500 zł miesięcznie. Gdy przez obniżkę PIT-u jego dochód wzrośnie i choćby o 1 zł przekroczy limit, może stracić dodatkowe świadczenie.

Jak podaje Mateusz Ratajczak, rozwiązanie tego problemu byłaby waloryzacja progów dochodowych. Jak pisze, wystarczy 2,5% podwyżki, by zachować dotychczasowy stan rzeczy. Dlaczego właśnie 2,5%? Bo o tyle mniej więcej podniesie się pensja minimalna (2250 zł brutto) na rękę. Nie jest przecież najmniejszą tajemnicą, że z pomocy państwa korzystają zwykle osoby z najmniejszymi zarobkami.

Ministerstwo Finansów szykuje nowy podatek. Do budżetu wpadnie 217,5 miliona złMinisterstwo Finansów szykuje nowy podatek. Do budżetu wpadnie 217,5 miliona złCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  3. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”
  4. 28-latka bez wyższego wykształcenia w rządzie
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News