Niedziela handlowa zakaz handlu 1 listopada
Wikimedia Commons Kgbo CC4.0
Autor Konrad Karpiuk - 31 Października 2020

Niedziele handlowe 2020. Wiemy już, co z 1 listopada

Niedziele handlowe są obecnie ściśle ograniczone przez ustawę z 2018 roku. W tym roku 1 listopada wypada właśnie w niedzielę, wiadomo już czy obowiązuje wtedy zakaz handlu.

Niedziele handlowe w 2020 roku. Czy 1 listopada obowiązuje zakaz handlu?

Niedziele handlowe w 2020 roku zostały zredukowane do zaledwie 7 dni w ciągu roku. Jednak już po wybuchu pierwszej fali pandemii apelowano, aby niedzielny zakaz handlu znieść, co zwiększyłoby bezpieczeństwo klientów, poprzez rozładowanie tłoku. Ostatecznie rząd takiej decyzji nie podjął.

Wiceminister finansów o 14. emeryturze w 2021 roku. Wielu osobom nie spodoba się jego planWiceminister finansów o 14. emeryturze w 2021 roku. Wielu osobom nie spodoba się jego planCzytaj dalej

Dlatego zgodnie z planem, 1 listopada nie będziemy mogli zrobić zakupów wszędzie, otwarte będą tylko niektóre sklepy. Najbliższa niedziela handlowa czeka nas 13 grudnia, a kolejna tuż przed Bożym Narodzeniem 20 grudnia (choć wiele może zmienić jeszcze sytuacja pandemiczna).

W 2020 roku niedziele handlowe wypadały tylko 26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia oraz wcześniej wspomniane 13 i 20 grudnia. Oczywiście mimo zakazów, niektóre sklepy mogły funkcjonować dzięki wyjątkom i "dziurom" w ustawie.

W tych miejscach zakaz handlu nie obowiązuje

W niedziele handlowe można skorzystać z placówek pocztowych (jeśli w sklepie można odbierać paczki kurierskie, to liczy się jako placówka pocztowa), stacje paliw, sklepy działające na zasadzie franczyzy (np. Żabka, czy Carrefour Express), kwiaciarnie, apteki, oraz markety na dworach PKP, czy lotniskach.

Jedną decyzją rząd wydał wyrok na tysiące Polaków. Wielu nie starczy na utrzymanie, zostaną z niczymJedną decyzją rząd wydał wyrok na tysiące Polaków. Wielu nie starczy na utrzymanie, zostaną z niczymCzytaj dalej

Wyjątkiem są także wszelkiego rodzaju małe i prywatne sklepiki osiedlowe, jednak w tym wypadku również musi być spełniony dodatkowy warunek. Klientów musi obsługiwać właściciel sklepu, nie może robić tego pracownik, w innym wypadku na sklep może zostać nałożona grzywna.

Jak wskazuje money.pl, zanim całą Polskę objęto czerwoną strefą, było znacznie więcej miejsc, w których można było zrobić zakupy w niedzielę. Nowe restrykcje zabroniły działania lokalom gastronomicznym i lokalom rozrywkowym. W przypadku tych pierwszych można zamawiać jedynie jedzenie na wynos.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Prognoza pogody na początek listopada zaskakuje. Z pewnością popełnisz częsty błąd
2. W samym środku protestów TK robi kolejny krok ws. wyroku dot. aborcji. Czy myślano, że nikt nie zauważy?

Już nie dwa tygodnie, jest nowa data zniesienia obostrzeń. Premier powiedział, niewielu zwróciło uwagęJuż nie dwa tygodnie, jest nowa data zniesienia obostrzeń. Premier powiedział, niewielu zwróciło uwagęCzytaj dalej

Niedziele handlowe i niehandlowe w Polsce od 2018 roku

Związki zawodowe od dawna walczyły o zakaz handlu w niedzielę, ale jeszcze w 2014 roku projekt odrzucono. W 2017 roku Sejm przyjął ustawę zaproponowaną przez NSZZ "Solidarność". Z początku przepisy były jednak łagodniejsze i od 1 marca do końca grudnia 2018 roku handel był dozwolony w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca oraz dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem i jedną przed Wielkanocą.

W 2019 roku weszło kolejne zaostrzenie, ograniczające niedziele handlowe do wyżej wymienionych wyjątków przedświątecznych, oraz ostatnich niedzieli miesiąca. Siedem niedziel handlowych funkcjonuje dopiero od bieżącego roku.

Rząd zamyka cmentarze na 3 dni. Jest jednak wyjątek od decyzjiRząd zamyka cmentarze na 3 dni. Jest jednak wyjątek od decyzjiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna awantura z policją przed domem Kaczyńskiego. Chorej kobiecie puściły nerwy
  2. Wiele osób popełnia poważny błąd przy noszeniu maseczki. Lepiej go unikać, gdyż może mieć fatalne konsekwencje
  3. Odkrycie zaskoczyło służby. Rozbili nielegalną grupę handlującą mchem
  4. Wiceminister finansów o 14. emeryturze w 2021 roku. Wielu osobom nie spodoba się jego plan
  5. Jedną decyzją rząd wydał wyrok na tysiące Polaków. Wielu nie starczy na utrzymanie, zostaną z niczym
  6. Robert Lewandowski poza kadrą Bayernu Monachium. Kibicom opadły szczęki, znamy powód decyzji
  7. Tajna broń naszych babć na przeziębienia i grypę. Syrop z liści laurowych zachwyca potężnym działaniem
Pandemia, kryzys i protesty, a władza kupuje limuzyny. Jest przetarg na 308 nowych autPandemia, kryzys i protesty, a władza kupuje limuzyny. Jest przetarg na 308 nowych autCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News