BiznesINFO.pl
Niedziela handlowa

Pixabay/Tumisu

Jutro zrobisz zakupy, ale jednak nie wszędzie. Do konkretnych sklepów wybierz się lepiej dzisiaj

13 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Przed nami kolejny weekend bez niedzieli handlowej. Jutro otwarte będą jedynie te sklepy, w których za ladą stanie właściciel. Podpowiadamy, gdzie i kiedy udać się na zakupy.

Niedziela handlowa? Nie tym razem

W tym roku jest tylko siedem niedziel handlowych i mimo długiego weekendu, nadchodząca do nich nie należy. Co do zasady 14 czerwca sklepy będą zamknięte. Otwarte będą jednak te oddziały np. Żabki czy Carrefoura, których franczyzobiorca podejmie decyzję o uruchomieniu oddziału. Jego obowiązkiem jest poinformowanie klientów o godzinach pracy placówki, które w niedziele niehandlową mogą być inne.

W najbliższą niedzielę będzie można udać się także na drobne zakupy na stacje benzynową. Poza tym, zakaz handlu nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, kwiaciarniach, sklepach z prasą czy w kawiarniach. W związku z tym, że jutrzejszy dzień nie wpisuje się w katalog niedziel handlowych zamknięte będę wszystkie supermarkety czy dyskonty (Kaufland, Biedronka, Lidl itp.)  – podaje bankier.pl.

Wysokie kary za naruszanie zakazu

Za nieprzestrzeganie zakazu handlu w niedziele grozi kara pieniężna od 1 tys. do 100 tys. zł., a w przypadku notorycznego łamania zasad może zostać nałożona nawet kara pozbawienia wolności. Zakaz handlu obowiązuje na mocy ustawy z 10 stycznia 2018 r. i nie został zawieszony mimo stanu epidemii w Polsce.

Pierwszy etap likwidacji niedziel handlowych zakładał, że zakupy można było robić jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę. Od stycznia 2019 r. sklepy otwarte były już tylko w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. W 2020 r. wyznaczono tylko 7 niedziel handlowych – najbliższa z nich będzie 28 czerwca. Kolejne w niedziele handlowe w tym roku przypadają na 30 sierpnia oraz 13 i 20 grudnia.

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Handel

Warzywa tak drogie chyba jeszcze nie były. Przez zimną wiosnę płacimy krocie

Czytaj więcej >
Zinu

Handel

Ofensywa Zinu. Otwarto drugi bezobsługowy sklep firmy, ma mieć koncesję na alkohol

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News

Handel

HalfPrice robi absolutną furorę. Sieć ledwo się otworzyła, już podbija zagranicę

Czytaj więcej >
Biedronka zaszczepi pracowników

Handel

Biedronka zabiera się za szczepienie swoich pracowników. Inne wielkie sieci też mają dołączyć

Czytaj więcej >
fot. pixabay/pascalkoenig

Handel

HalfPrice ma być wielkim sukcesem. CCC rzuca wyzwanie TK Maxx

Czytaj więcej >
Marek Bazak/EAST NEWS

Handel

Regionalne pieczywo w Lidlu. Sieć nawiązała współpracę z miejscowymi dostawcami

Czytaj więcej >