BiznesINFO.pl Finanse Od tego roku niedopłatę podatku należy opłacić w inny sposób. Spóźnialscy zapłacą wysoką karę
Biznesinfo.pl

Od tego roku niedopłatę podatku należy opłacić w inny sposób. Spóźnialscy zapłacą wysoką karę

27 lutego 2020
Autor tekstu: Radosław Święcki

O zmianach dotyczących opłaty niedopłaty podatku za 2019 r. pisze Business Insider.

Przypomnijmy, że od 15 lutego mamy możliwość - za pośrednictwem systemu Twój e-PIT - rozliczenia się z fiskusem przez internet, bądź sprawdzenia swojego zeznania podatkowego za ubiegły rok. Dowiemy się w ten sposób, czy urząd skarbowy jest nam coś winny (wówczas nadpłata zostanie wpłacona na wskazany przez nas numer konta), czy też my musimy zwrócić pieniądze skarbówce. Z niedopłatą najczęściej mamy do czynienia w sytuacji, gdy przez cały płaciliśmy zaliczki na podatek w ramach niższego progu podatkowego, ale ostateczne roczne przychody spowodowały jego przekroczenie i opodatkowane zostały 32-proc. stawką.

Dotychczas niedopłatę przelewaliśmy przelewaliśmy na konto urzędu skarbowego, w którym się rozliczaliśmy. Od tego roku należy wpłacać ją na swój mikrorachunek.Jak sprawdzić numer swojego mikrorachunku? Są na to dwa sposoby.

- Należy skorzystać z generatora mikrorachunku podatkowego, który udostępniło Ministerstwo Finansów na stronie internetowej. Wystarczy, że podamy swój identyfikator podatkowy, czyli PESEL lub NIP, a system poda nam numer naszego mikrorachunku.

- Należy sprawdzić w usłudze Twój e-PIT, czyli w miejscu, gdzie możemy internetowo wysłać swoje rozliczenie podatkowe. Jest to możliwe, gdy zdecydujemy się na płatność online za pośrednictwem państwowego systemu. Zobaczymy wtedy swoje dane, m.in. PESEL, urząd skarbowy, w którym się rozliczam, a także numer mikrorachunku właśnie.

Niedopłata za podatek - kiedy informacja?

Portal zwraca uwagę, że jeśli postanowimy uiścić niedopłatę przez system Twój e-PIT, wówczas system bezpośrednio przekieruje nas do Krajowej Izby Rozliczeniowej. Niestety KIR daje możliwość opłacenia podatku tylko niektórym podatnikom - klientom iPKO, Inteligo, Banku Millennium, Idea Banku oraz Banków Spółdzielczych. Należy też pamiętać, że jeśli uiścimy niedopłatę bezpośrednio przez system e-PIT, Izba pobierze od nas dodatkową prowizję w wysokości 55 groszy za przelew.

Ministerstwo Finansów podkreśla, że informację o ewentualnej niedopłacie (w przypadku, gdy jedynie sprawdzamy swoje zeznanie) otrzymamy do 31 maja. Będziemy mieć wówczas 7 dni na wpłacenie kwoty niedopłaty. Jeśli nie zapłacimy podatku na czas, będziemy musieli zapłacić odsetki.

Obserwuj nas w
autor
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie