BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 25.06.2020. n/z Walizka pieniedzy.

East News, Arkadiusz Ziolek

Nawet 150 tys. zł dopłaty do budowy domu. Rząd zaprezentował Nowy Ład

15 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Prawo i Sprawiedliwość chce odświeżenia programu mieszkaniowego. Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że wcześniejsze inicjatywy spaliły na panewce, dlatego rząd odświeża jego formułę. W planach jest nawet 150 tys. złotych dofinansowań i budowanie domu na podstawie zgłoszenia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak kształtuje się kwestia dopłat do mieszkań

  • Jakie jeszcze zmiany przewidziano w ramach mieszkalnictwa

  • Jakie zmiany obejmą budownictwo

Dopłata do nowego mieszkania

Już nie Mieszkanie Plus, nie Polskie Domy Drewniane, a nowy, zmodernizowany program mieszkaniowy w Polskim Nowym Ładzie. Zjednoczona Prawica chce, aby przy jego pomocy za dziesięć lat niemal każda polska rodzina miała własne "cztery kąty".

W ramach nowego programu mieszkaniowego najwięcej zyskają rodziny wielodzietne. Mają to być dopłaty do kredytów. Premier tłumaczy, że rodzina z dwójką dzieci dostanie 20 tys. zł dopłaty, z trójką - 60 tys. zł, z czwórką - 80 tys. i tak dalej.

Na każde kolejne dziecko ma przysługiwać 20 tys. złotych dopłaty. Początkowo Jarosław Kaczyński powiedział, że limitem dopłaty ma być 160 tys. zł, ale później premier Mateusz Morawiecki skorygował go i podkreślił, że będzie to maks. 150 tys. zł.

Szef rządu chce pomóc także osobom, które chcą kupić mieszkanie, ale nie mają pieniędzy na wkład własny. Polski Nowy Ład przewiduje gwarancję bankową w wysokości 40 proc. wartości mieszkania, ale nie więcej jak 100 tys. złotych.

Dopłata dla polskich rodzin

Premier i prezes PiS zapowiedzieli, że możliwość budowy domu zostanie odgruzowana z wszelkich formalności. Przypomnijmy, że obecnie bez pozwolenia można postawić dom do 35 mkw. Polski Ład zapowiada zmianę tego przepisu do 70 mkw.

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że plany budowlane muszą zgadzać się z planem zagospodarowania przestrzennego. Podkreślił, że namawia gminy, które owego nie mają do jak najszybszych działań w tym zakresie.

Polski Ład to pomysł Prawa i Sprawiedliwości na kształt Polski po pandemii koronawirusa. Premier podkreśla, że inicjatywa ma pomóc w zapewnieniu Polsce rozwoju gospodarczego, społecznego i ekonomicznego.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Ostatni dzwonek dla produkujących wyroby z akcyzą

Finanse

Do końca czerwca możesz zgłosić się do rejestru. Później nie wyprodukujesz produktów obłożonych akcyzą

Czytaj więcej >
Biznes Info

Finanse

Ulga podatkowa na 500 zł. Odebrać mogą tylko kierowcy

Czytaj więcej >

Finanse

Kreatywna księgowość – czym jest i co ma na celu

Czytaj więcej >

Finanse

Jakie są najczęstsze metody wyceny przedsiębiorstw?

Czytaj więcej >

Finanse

Działalność gospodarcza w mieszkaniu - jak rozliczyć koszty?

Czytaj więcej >

Finanse

Bony świąteczne - jak je dać pracownikom?

Czytaj więcej >