BiznesINFO.pl

East News, Arkadiusz Ziolek

Nawet 150 tys. zł dopłaty do budowy domu. Rząd zaprezentował Nowy Ład

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Prawo i Sprawiedliwość chce odświeżenia programu mieszkaniowego. Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że wcześniejsze inicjatywy spaliły na panewce, dlatego rząd odświeża jego formułę. W planach jest nawet 150 tys. złotych dofinansowań i budowanie domu na podstawie zgłoszenia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak kształtuje się kwestia dopłat do mieszkań

  • Jakie jeszcze zmiany przewidziano w ramach mieszkalnictwa

  • Jakie zmiany obejmą budownictwo

Dopłata do nowego mieszkania

Już nie Mieszkanie Plus, nie Polskie Domy Drewniane, a nowy, zmodernizowany program mieszkaniowy w Polskim Nowym Ładzie. Zjednoczona Prawica chce, aby przy jego pomocy za dziesięć lat niemal każda polska rodzina miała własne "cztery kąty".

W ramach nowego programu mieszkaniowego najwięcej zyskają rodziny wielodzietne. Mają to być dopłaty do kredytów. Premier tłumaczy, że rodzina z dwójką dzieci dostanie 20 tys. zł dopłaty, z trójką - 60 tys. zł, z czwórką - 80 tys. i tak dalej.

Na każde kolejne dziecko ma przysługiwać 20 tys. złotych dopłaty. Początkowo Jarosław Kaczyński powiedział, że limitem dopłaty ma być 160 tys. zł, ale później premier Mateusz Morawiecki skorygował go i podkreślił, że będzie to maks. 150 tys. zł.

Szef rządu chce pomóc także osobom, które chcą kupić mieszkanie, ale nie mają pieniędzy na wkład własny. Polski Nowy Ład przewiduje gwarancję bankową w wysokości 40 proc. wartości mieszkania, ale nie więcej jak 100 tys. złotych.

Dopłata dla polskich rodzin

Premier i prezes PiS zapowiedzieli, że możliwość budowy domu zostanie odgruzowana z wszelkich formalności. Przypomnijmy, że obecnie bez pozwolenia można postawić dom do 35 mkw. Polski Ład zapowiada zmianę tego przepisu do 70 mkw.

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że plany budowlane muszą zgadzać się z planem zagospodarowania przestrzennego. Podkreślił, że namawia gminy, które owego nie mają do jak najszybszych działań w tym zakresie.

Polski Ład to pomysł Prawa i Sprawiedliwości na kształt Polski po pandemii koronawirusa. Premier podkreśla, że inicjatywa ma pomóc w zapewnieniu Polsce rozwoju gospodarczego, społecznego i ekonomicznego.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

DopłataPolacymieszkanie

Podobne artykuły

Finanse

W 2023 roku podatek od psa to nawet 150,93 zł. Wielu zapłaci znacznie mniej, inni nie zapłacą wcale
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS apeluje: wciąż kilkaset tysięcy Polaków nie wykorzystało dodatkowego 500 zł na dziecko. Po 31 marca pieniądze przepadną
Czytaj więcej >

Energetyka

Rząd właśnie ogłosił. Od kwietnia rusza nowa edycja programu „Mój prąd”
Czytaj więcej >

Finanse

Pakiet darmowych badań dla każdego ubezpieczonego w NFZ. Sprawdzamy, kiedy obowiązuje refundacja
Czytaj więcej >

Finanse

Brakuje jednego dokumentu, ZUS nie wypłaci emerytury. Długa lista warunków
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS przypomina. Zostało niewiele czasu, lepiej się pospiesz
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]