Najniższe podatki na świecie
Pexels/olia danilevich
Autor Maria Glinka - 31 Stycznia 2021

Najniższe podatki na świecie. W rekordzistów aż trudno uwierzyć

Najniższe podatki na świecie zdecydowanie zachęcają do prowadzenia działalności gospodarczej lub lokowania swoich finansów osobistych. Wśród państw sprzyjających przedsiębiorcom w kontekście podatkowym na próżno szukać wielkich krajów europejskich. Na fiskalnej mapie świata są jednak państwa, w których CIT, PIT i VAT oscylują w granicach zera.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Gdzie są najniższe podatki na świecie
  • Które kraje mają zerowe podatki
  • Jakie podatki trzeba płacić w Polsce

Najniższe podatki na świecie. Jest kilka miejsc, gdzie biznes bardziej się opłaca

Najniższe podatki na świecie można znaleźć zarówno na Bliskim Wschodzie i odległych wyspach Oceanu Atlantyckiego, lecz także w dość nieoczywistych miejscach w Europie. Poszukując najlepszego miejsca na otwarcie biznesu lub przeprowadzkę, warto sprawdzić, gdzie jest najniższy CIT, PIT i VAT.

Do podejmowania aktywności zawodowych zachęcają Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie stawka CIT wynosi 0 proc. Dlaczego władze tego kraju zdecydowały się na tak korzystną politykę fiskalną? Portal money.pl podaje, że ZEA to państwo bogate, które nie potrzebuje czerpać zysków z obciążeń finansowych nakładanych na działające firmy.

Najniższe podatki na świecie w kontekście CIT mogą wykorzystać np. polscy przedsiębiorcy z oryginalnym pomysłem na biznes. Kluczem do sukcesu będzie stworzenie odpowiedniej struktury powierniczej, a dzięki hojności systemu podatkowego ZEA uda się zgromadzić potężne oszczędności.

Jednak ZEA to nie jedyne państwo, które oferuje zerowy CIT. Najniższe podatki na świecie, biorąc pod uwagę CIT proponują także Bahrajn, Wyspy Marshalla oraz dwa terytoria zależne Wielkiej Brytanii (Bermudy oraz Turks i Caicos).

Dla porównania CIT w Polsce wynosi: 19 proc. lub 9 proc. w przypadku małych podatników lub osób prawnych, które dopiero rozpoczynają działalność. Od 2021 r. weszły w życie niekorzystne zmiany - CIT muszą płacić także spółki komandytowe. Portal prawo.pl tłumaczy, że w ich przypadku oznacza to konieczność dwukrotnego przekazywania opłaty - jeden raz na poziomie całej spółki, a drugi raz na poziomie wspólników.

Najniższe podatki na świecie w kontekście PIT, CIT i VAT

Najniższe podatki na świecie mogą sprzyjać nie tylko osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą. Dla wielu osób dużym utrapieniem jest konieczność przekazywania podatku dochodowego. W Polsce z tego obowiązku zwolnione są tylko osoby poniżej 26. roku życia. Pozostali pracownicy muszą płacić 17 proc. w ramach PIT, pod warunkiem że ich roczny przychód nie był wyższy niż 85 528 zł. Osoby, które przekroczą ten próg odprowadzają od uzyskanych dochodów 14 539 zł oraz 32 proc. od nadwyżki ponad 85 528 zł.

Na fiskalnej mapie świata są jednak państwa, które nie pobierają PIT wcale. Najniższe podatki na świecie w kontekście PIT można znaleźć w Arabii Saudyjskiej, Bahrajnie, Katarze, Omanie, Brunei, Kuwejcie, na Bermudach i Malediwach. Jednak emigracja do tych państw nie jest łatwa, dlatego warto przyjrzeć się, gdzie są najbardziej korzystne stawki podatkowe w Europie.

Optymalny system fiskalny ma Cypr, który od lat uchodzi za raj podatkowy. Obecnie CIT wynosi na Cyprze 12,5 proc., a jeszcze niedawno było to zaledwie 10 proc. Nic więc dziwnego, że wiele przedsiębiorstw przenosi swój kapitał na śródziemnomorską wyspę. Do przeprowadzki na Cypr może zniechęcać jednak stawka PIT (35 proc.). Warto zatem przenieść tam firmę, a finanse osobiste pozostawić w ojczyźnie.

Dużo bardziej opłaca się natomiast przeprowadzka do Monako. Niewielkie księstwo leżące obok Francji oferuje bowiem najniższe podatki na świecie w kontekście PIT. Od lat w Monako podatku od osób fizycznych nie płaci się wcale. Jednak warto rozważyć gospodarcze aktywności w tym małym państwie, ponieważ stawka CIT wynosi 33,3 proc. dla firm, które rejestrują jedną czwartą przychodu poza granicami księstwa.

Bardzo korzystną destynacją dla przedsiębiorców może być natomiast Gibraltar. Do przyjazdu zachęca brak podatku od sprzedaży, zysków kapitałowych oraz darowizn i spadków. Terytorium zamorskie Zjednoczonego królestwa oferuje także najniższe podatki na świecie w kontekście VAT (stawka 0 proc.).

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News