Ceny najmu w dół. Inwestowanie w nieruchomości coraz mniej opłacalne
By American1990 - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4126120
Autor Wiktoria Pękalak - 23 Grudnia 2020

Najem coraz mniej opłacalny. Zysk z wynajmowania mieszkań topnieje w oczach

Ceny najmu lecą w dół i to drastycznie. Expander i Rentier.io przeprowadzili badania, z których wynika, że w 14 z 15 analizowanych miast spadły koszty najmu. W niektórych miejscach bardzo drastycznie.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • Jak zmalały ceny mieszkań,
  • Gdzie ceny spadły najbardziej,
  • Gdzie najbardziej opłaca się inwestowanie w mieszkania

Najem coraz mniej opłacalny

Najem mieszkań powoli przestaje być opłacalny, wynika z analiz przeprowadzonych przez Expandera i Rentier.io. Badanie dotyczyło 32 040 ogłoszeń zamieszczonych w internecie od 1 do 31 października bieżącego roku.

Warto zaznaczyć, że w badaniu pominięto ogłoszenia dotyczące tej samej nieruchomości. Analiza miała służyć ocenie rentowności inwestycji w mieszkania na wynajem.

Zgromadzone dane pokazują, że ceny najmu poszły w dół niemal we wszystkich analizowanych miastach. Najbardziej drastycznie sytuacja przedstawia się w Toruniu i Krakowie, gdzie ceny spały o kolejno 11 i 10 procent.

W stolicy Małopolski średnia cena najmu to 40 zł za metr kwadratowy. W Toruniu za tę samą powierzchnię zapłacimy tylko 29 zł. Ceny w Warszawie wydają się wysokie - 54 zł za metr kwadratowy, jednak w stolicy spadek i tak jest spory, cena jest o 7,1 proc. niższa niż w marcu.

Pobili ekspedientkę i ukradli pieniądze. Policja opublikowała zdjęcia i apeluje o pomoc [ZDJĘCIA]Pobili ekspedientkę i ukradli pieniądze. Policja opublikowała zdjęcia i apeluje o pomoc [ZDJĘCIA]Czytaj dalej

W jednym mieście ceny wzrosły

Najem poszedł w górę tylko w jednym z badanych miast. Więcej za mieszkanie trzeba zapłacić tylko w Sosnowcu, jednak autorzy raportu wyjaśniają, że wzrost stawek za metr do 31 zł wynika z tego, że ceny w marcu były rekordowo niskie. To jedyny miesiąc, w którym ceny spadły poniżej 30 zł za metr.

Wszystkiemu winni studenci

W raporcie wyjaśniono, że spadek cen najmu wynika przede wszystkim z tego, że epidemia wymusiła na uczelniach pracę w trybie zdalnym, w związku z czym studenci, zamiast płacić horrendalnie wysokie czynsze, postanowili wrócić do swoich rodzinnych miejscowości.

Rezygnacja z najmu mieszkania nie wynika jednak wyłącznie z tego, że nie muszą chodzić na zajęcia. Duże znaczenie ma też kwestia finansowa. W obecnej sytuacji trudno byłoby im znaleźć pracę. Wiele branż, w których studenci zwykle pracują, funkcjonuje na bardzo zwolnionych obrotach - napisano w raporcie cytowanym przez TVN 24.

Autorzy analizy zwrócili też uwagę, że spadek cen najmu może wynikać także z tego, że liczba mieszkań na wynajem stale rośnie. W samym październiku odnotowano 32 040 nowych unikalnych internetowych ogłoszeń dotyczących mieszkań, podczas gdy w marcu było ich jeszcze tylko 21 290.

Spada rentowność

Zgodnie z danymi raportu przy obecnych stawkach średnia rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem wynosi 3,92 procent netto, zakładając, że mieszkanie jest wynajmowane przez 11 miesięcy w ciągu roku. To aż 9-krotnie więcej niż na przeciętnej lokacie bankowej - zwrócono uwagę.

Najbardziej opłacalne jest w tej chwili inwestowanie w mieszkania w Sosnowcu, czy Częstochowie, gdzie rentowność wynosi kolejno 5,18 i 4,67 procent brutto. Najniższa rentowność dotyczy Torunia - 3,16 procent netto i Krakowa - 3,28 procent netto.

Polacy jednak nie zniechęcają się i mimo epidemii wciąż widać rosnące zainteresowanie zakupem mieszkań przeznaczonych na wynajem. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się przede wszystkim jeden konkretny typ mieszkań.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. W Wigilię możesz mieć nieproszonego gościa. Ale zamiast nakrycia lepiej przygotuj portfel
  2. Nagła decyzja Biedronki. Godziny pracy sklepów do pilnej zmiany
  3. Zapytaliśmy Ministerstwa, co z "czternastką". Nie wszyscy emeryci się ucieszą
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News