BiznesINFO.pl
Na czym polega podpis kwalifikowany?

pixabay.com

Na czym polega podpis kwalifikowany?

2 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Iga Marciniszyn

Udostępnij:

W obecnych czasach, zamiast tracić czas w kolejkach lub oczekiwać na kuriera, który odbierze od nas dokumenty i dostarczy do odpowiedniej osoby, wiele istotnych spraw można załatwić przez Internet. Podpis kwalifikowany gwarantuje możliwość dopełnienia for

Czym jest podpis kwalifikowany?

Jest to rodzaj podpisu elektronicznego składanego za pomocą kwalifikowanego urządzenia, które daje możliwość zweryfikowania osoby, składającej ów podpis. Opiera się on na kwalifikowanym certyfikacie i ma taką moc prawną, jak podpis składany własnoręcznie. Podpisu używać może tylko osoba, do której jest on przyporządkowany. Kwalifikowanym podpisem nie jest więc jego kserokopia ani wycinek przeklejony z innego pliku.

Jak go przechowywać?

Certyfikat kwalifikowany do potwierdzenia podpisu należy przechowywać na urządzeniu kryptograficznym lub specjalnej aplikacji. Z uwagi na fakt, że podpis wraz z certyfikatem przyporządkowany jest jednej osobie, istnieje ograniczona możliwość jego sfałszowania.

Skąd wziąć podpis kwalifikowany?

Podpis kwalifikowany można pozyskać, dokonując jego zakupu u certyfikowanego dostawcy, których listę można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Certyfikacji. W skład kupionego zestawu wchodzą: karta kryptograficzna, na której zapisywany jest certyfikat kwalifikowany, czytnik kart podłączany do komputera oraz konieczne do zainstalowania na nim oprogramowanie. Cena zestawu to około 300 zł, jednak zależna jest od tego, na jaki okres certyfikat jest ważny - może to być rok, dwa lub trzy lata. Certyfikat kwalifikowany może być wystawiany tylko osobom fizycznym, jako że przynależny jest tylko do danej osoby.

Certyfikat kwalifikowany musi spełniać wymagania określone w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym.

Co można załatwić z podpisem kwalifikowanym?

Podpis kwalifikowany ma dużo szersze zastosowanie niż Profil Zaufany, ponieważ daje chociażby możliwość zawierania umów na odległość. Poza tym dzięki użyciu podpisu kwalifikowanego można podpisywać i składać deklaracje w systemie Płatnik, dokonywać uwierzytelnienia na stronie PUE ZUS, składać elektronicznie deklaracje podatkowe, podpisywać i składać sprawozdania finansowe do KRS, przekazywać organom podatkowym dane w postaci JPK, rejestrować i identyfikować wykonawców biorących udział w aukcjach i przetargach, potwierdzać tożsamość w kontaktach z urzędami, przesyłać JEDZ, podpisywać i pobierać akta pracownicze dotyczące pracowników i zleceniobiorców, zdalnie zawierać umowy cywilno-prawne, podpisywać faktury elektroniczne.

Co zapewnia podpis kwalifikowany?

Podpis kwalifikowany ma nawet pewne przywileje nad podpisem odręcznym. Jednym z nich jest pewność, że nikt nie ingerował w treść dokumentu po jego podpisaniu, ponieważ w samym momencie podpisu dokument szyfrowany jest kluczem. Kolejną rzeczą jest uwierzytelnienie nadawcy. Procedur, które są wymagane dla konkretnego podpisu, nie można skopiować bez zgody właściciela. Nie ma również możliwości zaprzeczenia złożenia podpisu. Dodatkowo, jest to bezpieczniejsza forma niż przekazywanie dokumentów w papierowych wersjach przez kurierów, ponieważ w takim przypadku nigdy nie wiemy, w jakie ręce trafią dokumenty.

Czym różni się podpis kwalifikowany od niekwalifikowanego?

Podpis niekwalifikowany, w przeciwieństwie do kwalifikowanego nie wymaga osobistej weryfikacji tożsamości. W jego przypadku konieczne jest tylko wysłanie skanów dokumentów do konkretnej organizacji. Podpis niekwalifikowany nie musi być też przechowywany na bezpiecznym urządzeniu oraz nie jest zrównany w prawie z podpisem odręcznym. Ponadto podpis niekwalifikowany nie jest automatycznie weryfikowany w programach odczytujących dokumenty pdf. Podpis niekwalifikowany używany jest najczęściej w wewnętrznym obiegu dokumentów.

Podobne artykuły

Ostatni dzwonek dla produkujących wyroby z akcyzą

Finanse

Do końca czerwca możesz zgłosić się do rejestru. Później nie wyprodukujesz produktów obłożonych akcyzą

Czytaj więcej >
Biznes Info

Finanse

Ulga podatkowa na 500 zł. Odebrać mogą tylko kierowcy

Czytaj więcej >

Finanse

Kreatywna księgowość – czym jest i co ma na celu

Czytaj więcej >

Finanse

Jakie są najczęstsze metody wyceny przedsiębiorstw?

Czytaj więcej >

Finanse

Działalność gospodarcza w mieszkaniu - jak rozliczyć koszty?

Czytaj więcej >

Finanse

Bony świąteczne - jak je dać pracownikom?

Czytaj więcej >