Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych
Radosław Święcki
Radosław Święcki 06.06.2020 02:00

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Rząd zabierze myśliwym pieniądze?
flickr/babij

Myśliwi stracą pieniądze?

Myśliwi zaniepokojeni przepisami trzeciej tzw. tarczy antykryzysowej. Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, w rządowej specustawie znowelizowano prawo łowieckie i na mocy nowych zasad, istnieje możliwość przeznaczenia dochodu z działalności gospodarczej Polskiego Związku Łowieckiego i kół łowieckich na cele związane ze zwalczaniem epidemii koronawirusa.

Jakie sumy wchodzą w grę? Okazuje się, ze całkiem spore. Z danych podanych przez „Wyborczą” wynika, że roczny przychód myśliwych to ponad 300 mln zł. Połowa tej kwoty pochodzi ze sprzedaży tusz zwierząt, zaś ponad 72 mln zł pochodzi z opłat za udział w polowaniach.

Są zyski, ale są i koszty prowadzenia działalności. Trzeba opłacić czynsz za dzierżawę obwodów, szkolenia czy utrzymanie kwater i środków transportu. Do tego dochodzą też odszkodowania za szkody w uprawach rolnych (prawie 70 mln zł). Ostatecznie jednak – jak podaje gazeta – wynik finansowy jest sporo na plusie (prawie 50 mln zł).

Rządzący przekonują, że zmiana przepisów była konieczna, po to by Polski Związek Łowiecki mógł wspierać walkę z epidemią poprzez m.in. przekazanie kilkudziesięciu samochodów służbom medycznym, które miały być wykorzystanie do przewożenia zakażonych. Myśliwi jednak nie dają wiary w te zapewnienia. - Sytuacja jest bezprecedensowa. Pozbawiono nas wpływu na zarządzanie organizacją. To nic innego jak nacjonalizacja – mówi w rozmowie z dziennikiem członek jednego z okręgów łowieckich w Polsce.

Naczelna Rada Łowiecka zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o spotkanie i debatę na temat znowelizowanych przepisów. Apel ten pozostał jednak bez odpowiedzi.