BiznesINFO.pl > Finanse > Możesz sprawdzić, ile pieniędzy będzie przelewał Ci ZUS. Jest nowy kalkulator emerytalny
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 15.03.2023 14:48

Możesz sprawdzić, ile pieniędzy będzie przelewał Ci ZUS. Jest nowy kalkulator emerytalny

pieniądze-zus
Biznesinfo

ZUS przypomina, że osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego nie musi oznaczać rezygnacji z aktywności zawodowej. Jeśli ktoś może i chce dalej pracować, ma szansę nawet w ciągu jednego roku podwyższyć świadczenie o 10-15 proc. Natomiast osoby, które planują przejść na emeryturę w bieżącym roku, mogą skorzystać z nowego kalkulatora ZUS-u i samodzielnie sprawdzić, ile pieniędzy przeleje im Zakład. To ułatwi podjęcie decyzji o zakończeniu aktywności zawodowej.

Nowość w kalkulatorze emerytalnym

Obecnie na platformie PUE ZUS można samodzielnie przeprowadzić symulację wysokości przyszłego świadczenia emerytalnego. Ten kalkulator pozwala jednak wyliczyć prognozowaną emeryturę tylko na kolejne lata. Jeśli ktoś chciał sprawdzić, jakie świadczenie dostanie w bieżącym roku, musiał udać się bezpośrednio do placówki ZUS-u, umówić na e-wizytę lub skorzystać z pomocy konsultantów Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) ZUS. Teraz jednak to się zmieni.

Na PUE ZUS zainteresowani, którzy przechodzą na emeryturę w tym roku, będą mogli sprawdzić wysokość bieżącego świadczenia. Należy jednak pamiętać, że kalkulator dostarcza jedynie orientacyjnych danych. Dlatego też, by uzyskać dokładniejsze informacje dotyczące swojej emerytury, warto skonsultować się bezpośrednio z doradcami emerytalnymi w ZUS – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Jak to działa?

ZUS przypomina, że narzędzie to jest skierowane do osób, które jeszcze nie przeszły na emeryturę i ma na celu wspomóc je przy podejmowaniu decyzji o zakończeniu aktywności zawodowej. Kobietom, które ukończą w tym roku 60 lat i mężczyznom, którzy ukończą 65 lat, kalkulator automatycznie wskaże jako miesiąc przejścia na emeryturę bieżący miesiąc (przy założeniu, że w momencie dokonywania obliczeń osiągnęli powszechny wiek emerytalny) lub miesiąc ich urodzin. Jeśli ktoś wybierze kolejny rok lub następne lata, zostanie przekierowany do kalkulatora pozwalającego wyliczyć prognozę emerytalną na następne lata.

Emerytura to prawo, nie obowiązek

ZUS przypomina, że mimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego nie trzeba od razu kończyć aktywności zawodowej, gdyż każdy dodatkowy rok pracy jest w stanie podnieść świadczenie nawet o 10-15 proc. Pamiętajmy, o tym, że emerytura to prawo, a nie obowiązek i jeśli ktoś chce dalej pracować, pozwala mu na to zdrowie oraz ma ku temu możliwości, warto przemyśleć tę decyzję – podkreśla Beata Kopczyńska.

Polecane