BiznesINFO.pl

Biznesinfo

Możesz sprawdzić, ile pieniędzy będzie przelewał Ci ZUS. Jest nowy kalkulator emerytalny

15 Marca 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

ZUS przypomina, że osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego nie musi oznaczać rezygnacji z aktywności zawodowej. Jeśli ktoś może i chce dalej pracować, ma szansę nawet w ciągu jednego roku podwyższyć świadczenie o 10-15 proc. Natomiast osoby, które planują przejść na emeryturę w bieżącym roku, mogą skorzystać z nowego kalkulatora ZUS-u i samodzielnie sprawdzić, ile pieniędzy przeleje im Zakład. To ułatwi podjęcie decyzji o zakończeniu aktywności zawodowej.

Nowość w kalkulatorze emerytalnym

Obecnie na platformie PUE ZUS można samodzielnie przeprowadzić symulację wysokości przyszłego świadczenia emerytalnego. Ten kalkulator pozwala jednak wyliczyć prognozowaną emeryturę tylko na kolejne lata. Jeśli ktoś chciał sprawdzić, jakie świadczenie dostanie w bieżącym roku, musiał udać się bezpośrednio do placówki ZUS-u, umówić na e-wizytę lub skorzystać z pomocy konsultantów Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) ZUS. Teraz jednak to się zmieni.

Na PUE ZUS zainteresowani, którzy przechodzą na emeryturę w tym roku, będą mogli sprawdzić wysokość bieżącego świadczenia. Należy jednak pamiętać, że kalkulator dostarcza jedynie orientacyjnych danych. Dlatego też, by uzyskać dokładniejsze informacje dotyczące swojej emerytury, warto skonsultować się bezpośrednio z doradcami emerytalnymi w ZUS – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Jak to działa?

ZUS przypomina, że narzędzie to jest skierowane do osób, które jeszcze nie przeszły na emeryturę i ma na celu wspomóc je przy podejmowaniu decyzji o zakończeniu aktywności zawodowej. Kobietom, które ukończą w tym roku 60 lat i mężczyznom, którzy ukończą 65 lat, kalkulator automatycznie wskaże jako miesiąc przejścia na emeryturę bieżący miesiąc (przy założeniu, że w momencie dokonywania obliczeń osiągnęli powszechny wiek emerytalny) lub miesiąc ich urodzin. Jeśli ktoś wybierze kolejny rok lub następne lata, zostanie przekierowany do kalkulatora pozwalającego wyliczyć prognozę emerytalną na następne lata.

Emerytura to prawo, nie obowiązek

ZUS przypomina, że mimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego nie trzeba od razu kończyć aktywności zawodowej, gdyż każdy dodatkowy rok pracy jest w stanie podnieść świadczenie nawet o 10-15 proc. Pamiętajmy, o tym, że emerytura to prawo, a nie obowiązek i jeśli ktoś chce dalej pracować, pozwala mu na to zdrowie oraz ma ku temu możliwości, warto przemyśleć tę decyzję – podkreśla Beata Kopczyńska.

Tagi:

emeryturaZUSpieniądze

Podobne artykuły

Finanse

Przedsiębiorcy powinni mieć się na baczności. ZUS zapowiada kontrole wielu firm
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS przypomina. Chodzi o wysokość emerytur
Czytaj więcej >

Finanse

Tusk założył się o jedno euro, że rozwiąże problem inflacji w dwa lata
Czytaj więcej >

Finanse

Dwie Biedronki, dwie różne ceny produktu. Sieć się tłumaczy
Czytaj więcej >

Finanse

Glapiński: ”Nie powinniśmy i nie możemy zrezygnować ze złotego”
Czytaj więcej >

Finanse

Ponad 4000 zł rekompensaty za drożyznę. Otrzymają ją tylko wybrani Polacy
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]