BiznesINFO.pl

Flickr.com Maciej Łebkowski

Pandemia obniżyła ceny mieszkań? Raport GUS nie pozostawia żadnych wątpliwości

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Mieszkanie w Polsce nie potaniały

Mieszkania, mimo nadziei wielu Polaków ceny mieszkań podrożały średnio o 2 proc. w II kwartale 2020 roku. Dane pochodzą z Głównego Urzędu Statystycznego, który podał w raporcie, że ceny mieszkań wzrosły o 10,9 proc. względem tego samego okresu w ubiegłym roku. Podwyżka dotknęła głównie rynek wtórny (o 15,4 proc.), w mniejszym stopniu pierwotny (o 5,3 proc.).

Co ciekawe, największy wzrost cen mieszkań nastąpił w najmniejszych województwach. W opolskim odnotowano wzrost na poziomie 7,3 proc., a w świętokrzyskim 5,8 proc. Jak pisze bankier.pl, na dużych rynkach takich jak Małopolska, Dolny Śląsk, czy Wielkopolska, wyniósł w drugim kwartale od 3,3 proc. do 4,4 proc.

W dwóch województwach ceny mieszkań nieznacznie spadły, choć nie był to ogromny spadek. W woj. lubuskim mieszkania nowe i używane były tańsze o 0,3 proc. a w mazowieckim o 0,2 proc. Z kolei nieznaczny wzrost nastąpił woj. pomorskim, bo mieszkania w ciągu kwartału sprzedawały się drożej o średnio 1 proc. 

Kosmiczny wzrost względem ostatnich 5 lat

Kwartalne spadki jednak nie wyglądają tak dobrze na tle rocznych wzrostów cen. W II kwartale 2020 roku, ceny mieszkań były wyższe względem tego samego okresu w roku 2019 o 12,4 proc. Na podobnym pułapie wzrost odnotowano na Dolnym Śląsku, Pomorzu i Kujawach, ziemi Lubuskiej, Łódzkiej i Opolskiej.

Portal bankier.pl zaznacza, że najwyższy wzrost względem II kwartału 2019 roku był na Śląsku, bo wyniósł aż 16,2 proc. Najniższy skok cen odnotowano w województwach małopolskim, pomorskim i wielkopolskim (od 7,6 proc. do 8 proc.). Natomiast w skali pięciu lat, mieszkania w całej Polsce, mieszkania z rynku pierwotnego podrożały o 22,9 proc, a na rynku wtórnym o 44,2 proc.

Tagi:

mieszkanieceny mieszkań

Podobne artykuły

Polska i Świat

Nowy biznes rodziny Makłowiczów. Wychodzą poza kulinaria
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ceny wynajmu mieszkań go przerosły. 28-latek przerobił kontener na śmieci… w maleńki domek
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rząd znalazł kolejny pomysł na tanie mieszkania. Resort zdradza, co wkrótce wejdzie w życie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Kolejne ataki oszustów. Możesz stracić całe oszczędności, lepiej uważaj
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niewiarygodne, za co chce karać prawica. Groźba 3 lat pozbawienia wolności
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Daniel Obajtek może mieć kłopoty. Wydawca Tygodnika NIE kontratakuje
Czytaj więcej >
Konrad Karpiuk

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]