Mieszkanie ceny koronawirus
Flickr.com Maciej Łebkowski
Autor Konrad Karpiuk - 5 Października 2020

Pandemia obniżyła ceny mieszkań? Raport GUS nie pozostawia żadnych wątpliwości

Mieszkanie w Polsce nie należy do najtańszych, dlatego wielu Polaków ma bardzo poważny problem ze swoim lokum. Niektórzy liczyli na to, że w trakcie pandemii ceny znacznie spadną.

Mieszkanie w Polsce nie potaniały

Mieszkania, mimo nadziei wielu Polaków ceny mieszkań podrożały średnio o 2 proc. w II kwartale 2020 roku. Dane pochodzą z Głównego Urzędu Statystycznego, który podał w raporcie, że ceny mieszkań wzrosły o 10,9 proc. względem tego samego okresu w ubiegłym roku. Podwyżka dotknęła głównie rynek wtórny (o 15,4 proc.), w mniejszym stopniu pierwotny (o 5,3 proc.).

Co ciekawe, największy wzrost cen mieszkań nastąpił w najmniejszych województwach. W opolskim odnotowano wzrost na poziomie 7,3 proc., a w świętokrzyskim 5,8 proc. Jak pisze bankier.pl, na dużych rynkach takich jak Małopolska, Dolny Śląsk, czy Wielkopolska, wyniósł w drugim kwartale od 3,3 proc. do 4,4 proc.

Urodziła i wychowała dziesięcioro dzieci, ale ZUS nie przyznał świadczenia Mama 4 plus. Powód jest po prostu oburzającyUrodziła i wychowała dziesięcioro dzieci, ale ZUS nie przyznał świadczenia Mama 4 plus. Powód jest po prostu oburzającyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. ZUS masowo sprawdza zwolnienia lekarskie. Już 143 tys. kontroli, lepiej uważaj na L4
2. Minister Zdrowia o wprowadzeniu nowych obostrzeń. Gdzie mogą się pojawić?
3. Przełom w badaniach nad koronawirusem. Osoby po pospolitej infekcji mogą być odporniejsze

W dwóch województwach ceny mieszkań nieznacznie spadły, choć nie był to ogromny spadek. W woj. lubuskim mieszkania nowe i używane były tańsze o 0,3 proc. a w mazowieckim o 0,2 proc. Z kolei nieznaczny wzrost nastąpił woj. pomorskim, bo mieszkania w ciągu kwartału sprzedawały się drożej o średnio 1 proc.

Kosmiczny wzrost względem ostatnich 5 lat

Kwartalne spadki jednak nie wyglądają tak dobrze na tle rocznych wzrostów cen. W II kwartale 2020 roku, ceny mieszkań były wyższe względem tego samego okresu w roku 2019 o 12,4 proc. Na podobnym pułapie wzrost odnotowano na Dolnym Śląsku, Pomorzu i Kujawach, ziemi Lubuskiej, Łódzkiej i Opolskiej.

Portal bankier.pl zaznacza, że najwyższy wzrost względem II kwartału 2019 roku był na Śląsku, bo wyniósł aż 16,2 proc. Najniższy skok cen odnotowano w województwach małopolskim, pomorskim i wielkopolskim (od 7,6 proc. do 8 proc.). Natomiast w skali pięciu lat, mieszkania w całej Polsce, mieszkania z rynku pierwotnego podrożały o 22,9 proc, a na rynku wtórnym o 44,2 proc.

Nowy program 1500 plus. Już wiemy, kto dostanie pieniądze. Może należą się i tobieNowy program 1500 plus. Już wiemy, kto dostanie pieniądze. Może należą się i tobieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 1500 plus dla tysięcy Polek i Polaków? Teraz to możliwe, ujawniono warunki
  2. Zamawiasz przejazdy przez aplikacje? Dziś wszystko się zmieni, wielu będzie niezadowolonych
  3. 9,78 litra na głowę. W Polsce padł absolutnie historyczny rekord
  4. Mandatów za brak maseczki idą już w tysiące. Policja podała liczby, dane porażają
  5. Paczkę na poczcie odbierzesz bez kolejki. Jest konkretny sposób
  6. Wideo - Przerażający wypadek. Motocyklista z ogromną siłą uderzył w samochód osobowy
Już niebawem mieszkańcy bloków mogą się nieźle zdziwić. Budynki czeka nietypowa modernizacjaJuż niebawem mieszkańcy bloków mogą się nieźle zdziwić. Budynki czeka nietypowa modernizacjaCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News