Pexels/Miesha Moriniere
Autor Paulina Musianek - 2 Sierpnia 2019

MF: Niższy VAT na ubrania i buty dla dzieci to priorytet

Minister finansów, Marian Banaś, wystąpił do prezydencji fińskiej z wnioskiem o zintensyfikowanie prac legislacyjnych nad reformą stawek VAT. Dla Polski kluczowa jest możliwość obniżenia stawek VAT na odzież i obuwie dla dzieci.

Już w 2016 r. Ministerstwo Finansów z Leszkiem Skibą na czele próbowało działać w sprawie obniżenia stawki VAT-u na ubrania dla dzieci, jednak bez efektów. System podatku VAT w Unii Europejskiej podlega harmonizacji, co oznacza, że państwa członkowskie zobowiązane są do przestrzegania zgodności krajowych przepisów w zakresie podatku VAT z regulacjami wynikającymi z prawa unijnego.

Obecny minister finansów Marian Banaś ponawia próby obniżenia stawki VAT na dziecięce ubrania i składa wniosek do ministra finansów Republiki Finlandii, w którym apeluje o zintensyfikowanie prac legislacyjnych nad wnioskiem Komisji Europejskiej dotyczącym reformy stawek VAT.

Tasiemiec czyha w popularnych owocach. GIS ostrzegaTasiemiec czyha w popularnych owocach. GIS ostrzegaCzytaj dalej

Niższy VAT na ubranka dla dzieci elementem polityki prorodzinnej

Minister zaznaczył, że obniżone stawki VAT mogą odgrywać znaczącą rolę w programowaniu polityki społecznej państwa, w tym przede wszystkim polityki prorodzinnej, która stanowi jeden z kluczowych priorytetów naszego rządu. Tym samym nowelizacja dyrektywy VAT pozwoliłaby na jeszcze głębsze wsparcie polskich rodzin przez umożliwienie stosowania przez Polskę preferencyjnych stawek VAT na odzież i obuwie dla dzieci - podkreślono w komunikacie resortu.

Minister wskazał również, że obecne przepisy w dyrektywie VAT, dotyczące stawek VAT, wymagają nowelizacji, tak aby zapewnić wszystkim państwom członkowskim – w równym stopniu – możliwość stosowania obniżonych stawek VAT.

Obecnie tylko niektóre państwa członkowskie Unii Europejskiej mogą - korzystając z uzyskanego jeszcze przed rozszerzeniem UE w 2004 r. specjalnego odstępstwa - stosować stawki obniżone do tego rodzaju towarów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  3. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”
  4. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News