BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Syn posła PiS został prezesem w spółce KGHM. Ma 34 lata
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 08:47

Syn posła PiS został prezesem w spółce KGHM. Ma 34 lata

KGHM
Wikimedia Commons/MOs810/CC4.0

Nikodem Matusiak, syn posła PiS Grzegorza Matusiaka, został nowym prezesem wchodzącej w skład grupy KGHM spółki Inova. Zarówno ojciec, jak i syn nie chcą komentować sprawy. Kim jest nowy prezes i jakie są jego kompetencje? Okazuje się, że nowy zarządzający górniczą spółką ma wykształcenie... sportowe. Co jeszcze wiemy o Matusiaku?

Matusiak nowym prezesem

Oficjalny komunikat spółki wskazuje, że nowy prezes "jest obecnie doświadczonym i cenionym ekspertem górnictwa, specjalizującym się w problematyce międzynarodowej przemysłu wydobywczego", czytamy w jego biogramie na stronie Inovy. Jak wskazuje portal Money, na stronie spółki pojawiła się pokaźna lista osiągnięć i dokonań Matusiaka. Nowy prezes zajmował stanowiska takie jak: pełnomocnik zarządu JSW, czy project manager w czeskiej spółce OKD. Dziennikarze z branżowego portalu docierają jednak głębiej, do profilu syna polityka w serwisie LinekdIn i odkrywają, że przez ostatnie 9 lat zajmował 9 różnych posad, co znaczy, że na żadnej nie zagrzał miejsca dłużej niż rok.

Osoba Nikodema Matusiaka wzbudza niemałe kontrowersje. Krytycy przypominają, że nie ma on wykształcenia kierunkowego. Syn polityka Prawa i Sprawiedliwości zrobił licencjat na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, magisterium na Politechnice Śląskiej oraz studia podyplomowe w zakresie zarządzanie sportem i turystyką.

Portal Money wskazuje ponadto, że niejasne są przyczyny odejścia z czeskiej OKD, ale najprawdopodobniej jest to związane z planami całkowitego odejścia od wydobycia węgla kamiennego w Republice Czeskiej, a właścicielem wszystkich tamtejszych kopalń jest właśnie OKD.

Money docieka także czym tak naprawdę Matusiak zajmował się w JSW. Stanowisko pełnomocnika zarządu zdaniem jednego z pracowników polegało wyłącznie na realizacji jednego projektu. - Z tego, co wiem, jedynym projektem, jaki mu podlegał, było przestawienie się firmy z papierowych bonów dla pracowników na elektroniczne karty – mówi w rozmowie z money.pl jeden z menedżerów JSW, czytamy na stronie serwisu.

<

Tagi: KGHM spółki PiS