Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Marian nie tylko pancerny, ale też bezlitosny. Czystki w NIK-u, poleciały głowy dyrektorów
Maria Glinka
Maria Glinka 12.09.2020 02:00

Marian nie tylko pancerny, ale też bezlitosny. Czystki w NIK-u, poleciały głowy dyrektorów

Marian Banaś zwalnia pracowników NIK
Piotr Molecki/East News

Marian Banaś zwalnia pracowników

"Żelazny" bądź "pancerny" Marian Banaś swój przydomek zawdzięcza sportowej pasji (karate) oraz więziennej odsiadce w czasach PRL. Aktywności podejmowane względem pracowników NIK wskazują, że zdecydowane i bezkompromisowe działania w dalszym ciągu nie są mu obce. Portal zyciestolicy.com podaje, że w NIK doszło do znaczących czystek.

Marian Banaś zwolnił dwóch dyrektorów - Dariusza Błachnię, który pełnił obowiązki dyrektora Biura organizacyjnego NIK oraz Dariusza Wawrzyniaka, wicedyrektora pełnomocnika ds. bezpieczeństwa. Do NIK powrócił z kolei Tadeusz Dziuba.

Wątpliwości Mariana Banasia względem zatrudnionych

Z utratą stanowiska w NIK na mocy decyzji Mariana Banasia musi pogodzić się Dariusz Błachnia, który pełnił funkcje od czerwca 2020 r. Przez lata piastował stanowisko wiceszefa biura kadr Komendy Głównej Policji, ale dwa lata temu odszedł na policyjną emeryturę. Był autorem pisma zmniejszającego limity przyjęć do pracy w policji. W tym czasie polskie służby uskarżały się na braki kadrowe. Drugim pracownikiem usuniętym przez Mariana Banasia jest Dariusz Wawrzyniak, prawdopodobnie były funkcjonariusz ABW.

Powodem odsunięcia mają być podejrzenia Mariana Banasia i całego kierownictwa o motywy podjęcia przez nich obowiązków służbowych w NIK. Anonimowy informator portalu zyciestolicy.com przekazał, że Marian Banaś "nie pozwoli na zrobienie dojnej krowy z NIK". Dlatego też "żelazny Marian" zadecydował o usunięciu dwóch pracowników zaliczanych do tzw. "grupy policyjnej".

Nowa-stara twarz w NIK

Przy okazji dwóch zwolnień pojawiło się miejsce na powrót Tadeusza Dziuby, który z NIK odszedł 2 miesiące temu. Niektóre media domniemują, że może to być początek końca sporu na linii Zjednoczona Prawica - Marian Banaś. Jednak wiele wskazuje na to, że to przejaw polityki kadrowej realizowanej przez szefa NIK.

- Idzie jak burza, gdy raz podejmie decyzję. Ta konsekwencja pozwoliła mu stworzyć Krajową Administrację Skarbową z funkcjonującym oddzielnie trzech organizmów: izb skarbowych, urzędów kontroli skarbowej i urzędów celnych - tak o Marianie Banasiu mówili na łamach TVN24 jego byli współpracownicy z Ministerstwa Finansów. Zanim objął stery w NIK piastował urząd szefa służby celnej (2015-2017), szefa KAS (2017-2019) oraz ministra finansów (czerwiec-sierpień 2019 r.). Dowodzi NIK-iem od 30 sierpnia 2019 r., po tym jak zrezygnował jego poprzednik Krzysztof Kwiatkowski.