BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Szykują się nowe, wysokie mandaty. Surowe kary będą związane z pandemią koronawirusa
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 22.03.2022 09:00

Szykują się nowe, wysokie mandaty. Surowe kary będą związane z pandemią koronawirusa

By Henryk Borawski - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32022630
By Henryk Borawski - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32022630

Mandat dla kierowców za brak czystości

Resort spraw wewnętrznych chce zmienić taryfikator mandatów, wprowadzając mandat nieprzestrzeganie obowiązku utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości. Podpięci pod mandat zostaną także kierowcy autobusów, taksówkarze i inni przewoźnicy, którzy nie będą utrzymywać pojazdów w określonym reżimie sanitarnym.

W aucie żel albo mandat. Nowa kara dla kierowców

Przewoźnicy mają obowiązek dezynfekowania miejsc po każdym kliencie i powierzchni, które są często dotykane, jak uchwyty, podłokietniki czy oparcia foteli. Ponadto pasażerowie korzystający z usług przewoźnika muszą mieć zagwarantowane środki do dezynfekcji, takie jak żel lub płyn antybakteryjny. 

Resort spraw wewnętrznych chce, by mandat za nieprzestrzeganie obowiązków wynikających z reżimu sanitarnego wynosił 100 zł. Jeżeli kierowca odmówi przyjęcia mandatu, to policja ma prawo skierować wniosek o ukaranie do sanepidu. A wtedy kary mogą być znacznie wyższe.

Mandat za niebezpieczne zwierzę

Oprócz kary dla kierowców MSWiA chce wprowadzić mandat niezwiązany z koronawirusem. To kara za niedopilnowanie zwierzęcia. Mandat może wynosić od 50 do 250 zł, a jeżeli zwierzę stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, to kara może wynieść nawet 500 zł.