BiznesINFO.pl
charcoal-briquets-texture

Domena publiczna

Magazyny węgla w Polsce świecą pustkami. Premier nakazuje pilny import

16 Lipca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

W Polsce brakuje węgla. Premier w trybie pilnym kazał państwowym spółkom sprowadzić surowiec zza granicy. Konieczne są również inwestycje w kopalniach.

Protesty w PGG

Od  11 lipca związkowcy z PGG prowadzili okupację siedziby w Katowicach. Związkowcy domagali się rekompensat z powodu inflacji, a także nowych inwestycji mających na celu zwiększenie wydobycia węgla.

Dali rządowi czas na podjęcie dalszych rozmów do niedzieli. W razie nieosiągnięcia porozumienia grozili blokadą wysyłki węgla z kopalń do elektrowni, blokadą wybranych biur poselskich, a także zorganizowanie górniczej manifestacji w Katowicach lub w Warszawie. 

W piątek 15 lipca zarząd PGG zgodził się na wypłatę jednorazowego świadczenia za pierwsze półrocze 2022 roku w średniej wysokości ok. 6 tys. zł brutto. Pracownicy otrzymają również rekompensatę za trzeci oraz czwarty kwartał.

-W naszej akcji nie chodziło tylko o pieniądze. Ważne były również inwestycje w kopalniach - dzisiaj otrzymaliśmy zapewnienie, że te inwestycje będą, i że wrócimy do rozmów na ten temat - podkreślał lider górniczej Solidarności Bogusław Hutek. 

W Polsce brakuje węgla

Premierowi również zależy na zwiększeniu wydobycia węgla Chociaż aż 80 % węgla pochodziło z krajowych źródeł, odcięcie od dostaw z Rosji po inwazji na Ukrainę spowodowało spore braki magazynowe. Polacy obawiają się, że zimą zabraknie węgla do ogrzewania domów. 

“Potrzeba minimum 2-3 lat, by w Polsce zwiększyć wydobycie węgla. Konieczne są inwestycje i wzrost zatrudnienia” podkreśla wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik. 

Szybkie zwiększenie wydobycia węgla nie jest możliwe, dlatego 13 lipca rząd polecił spółkom PGE Paliwa oraz Węglokoks zakup 4, 5 mln ton węgla energetycznego. PGE Paliwa ma zakupić 2,5 mln to,, natomiast Węglokoks 2 mln ton. Mają czas do 31 sierpnia.   

Obie spółki potwierdziły otrzymanie pisma oraz zadeklarowały przystąpienie do realizacji decyzji. Z zakupionego węgla mają skorzystać przede wszystkim gospodarstwa domowe. 

Tagi:

węgiel

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

prąd

Energetyka

Niższe ceny prądu po złożeniu specjalnego wniosku. Przegapisz termin i zapłacisz znacznie więcej

Czytaj więcej >
Jacek Sasin

Energetyka

Sasin: Będzie więcej gazu dla Polski. Polska podpisze kolejne kontrakty

Czytaj więcej >
węgiel-pexels-pixabay

Energetyka

Rządowa porównywarka cen węgla. Strona umożliwia znalezienie najbliższego składu

Czytaj więcej >
Podkarpacie bez prądu

Energetyka

Zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 r. Skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych

Czytaj więcej >
Twitter/Forsvaret

Energetyka

Gazociągi Nord Stream 1 i 2 uszkodzone. Ekspert: To nie jest żaden przypadek

Czytaj więcej >

Energetyka

Steinhoff o zakazie importu rosyjskiego węgla

Czytaj więcej >