Roślina stanowi zagrożenie dla ludzi i zwierząt, las
flickr
Autor Stanisław Węgrowski - 23 Września 2019

Lasy Państwowe z pilnym ostrzeżeniem. Chodzi o toksyczną roślinę rosnącą na terenie całej Polski

Lasy Państwowe ostrzegają przed bardzo groźną rośliną występującą na terenie całej Polski. Starzec Jakubek był niegdyś uważany za roślinę posiadającą właściwości lecznicze. Jednak teraz uznaje się ją za niezwykle niebezpieczną.

Lasy Państwowe ostrzegają

Starzec jakubek (Jacobaea vulgaris) to roślina, która występuje na terenie całego kraju. Może rosnąć na łąkach, polach, przydrożach, rowach i lasach. Ze względu na brak wymagań można ją spotkać tak naprawdę wszędzie.

Kiedyś roślina była wykorzystywana w leczeniu chorób wątroby czy nadciśnienia. Stosowano ją także przy chorobach skóry oraz w przypadku ciężkich ran. Polscy zielarze często tworzyli na nich tradycyjne nalewki. Wraz z rozwojem medycyny jego zastosowanie malało, a także okazało się, że posiada dużo niebezpiecznych dla życia substancji. Rodzina starców zawiera związki toksyczne i rakotwórcze.

Roślina zagraża nie tylko ludziom. Spożycie bardzo małej dawki jest już śmiertelnie dla zwierząt domowych, takich jak psy i koty. Szczególnie niebezpieczny jest dla koni i kuców. Zatrucie rośliną powoduje uszkodzenie narządów wewnętrznych zwierzęcia, w wyniku czego dochodzi do śmierci.

Starzec Jakubek - jak rozpoznać roślinę w lesie?

Starzec Jakubek

W komunikacie na portalu lasy.gov.pl została podana charakterystyka rośliny:

“Starzec jakubek ma wysoką, charakterystyczną łodygę, osiągającą nawet 120 cm wysokości. Łodyga rozgałęzia się tworząc nagie lub wełnisto owłosione długie pędy. Liście są lirowate i pierzastodzielne, a ich odcinki odstają od łodyg niemal pod kątem prostym. Im wyżej położone, tym są mniejsze. Na samym szczycie łodygi występuje okazały, luźny i rozpierzchły kwiatostan.

Tworzą go żółte kwiaty, zebrane w podbaldachy. Koszyczki o średnicy 1,5-2,5 cm są złożone z kwiatów języczkowych, płasko rozłożonych i występujących na brzegu kwiatostanu oraz z kwiatów rurkowatych, gęsto upakowanych wewnątrz. Roślina ta kwitnie od czerwca do września. Wkrótce po kwitnieniu pojawiają się jedwabiste, białe włoski.”

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News