Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > PKN Orlen rusza z kolejną wielką inwestycją. Tym razem poza Polską
Joanna Buczyńska
Joanna Buczyńska 26.04.2022 17:05

PKN Orlen rusza z kolejną wielką inwestycją. Tym razem poza Polską

Orlen przejmuje LOTOS
biznesinfo

Możliwość zainwestowania w jeden z największych projektów na terenie Litwy przez PKN Orlen umacnia jego pozycję jako lidera Europy Środkowo-Wschodniej. Została już zakupiona licencja oraz projekt bazowy inwestycji.

Jedna ze spółek grupy Orlen “Orlen Lietuva” podpisała z ministerstwem energetyki Litwy list intencyjny. Po tegorocznym spotkaniu prezesa Daniela Obajtka z premier Ingrid Simonyte przesłano do polskiego koncernu paliwowo-energetycznego rozważania inwestycji pogłębionego przerobu ropy w Możejkach. Inwestycja miałaby przynieść wzrost uzysku produktów z 73 procent do 86 procent i pozwoliła stworzyć nowe miejsca pracy.

Inwestycja ma umożliwić produkcję bardziej wartościowych produktów paliwowych. Jego realizacja ma zająć około 4 lata.

W przypadku zgody PKN Orlen na tą inwestycję byłby to największy projekt inwestycyjny w na Litwie. 

Polski Koncern Naftowy Orlen osiąga rekordowe zyski

PKN Orlen w 2021 roku osiągnął zysk netto w wysokości 10,2 mld zł. Największy zysk dał mu obszar petrochemii, energetyki i rafinerii. Tylko 13% zysku przyniósł segment detaliczny. Same przychody ze sprzedaży paliw wyniosły 131,6 mld zł. 

Strategia ORLEN 2030 zakłada transformacje koncernu w kierunku energetyki odnawialnej i gazowej, na którą przeznaczy 85 mld zł, a na zwiększenie efektywności posiadanych aktywów 55 mld złotych co łącznie daje ok 140 mld zł inwestycji.

“Mamy silne fundamenty finansowe i jesteśmy dobrze przygotowani na strategiczne wyzwania. To przede wszystkim budowa zintegrowanego koncernu multienergetycznego, który będzie liderem transformacji energetycznej w Europie Środkowej” mówi Prezes Zarządu, Daniel Obajtek.

Tagi: Orlen