BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kim Dzong Un publicznie wyraził zaniepokojenie. Sytuacja w Korei Północnej się pogarsza
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 09:22

Kim Dzong Un publicznie wyraził zaniepokojenie. Sytuacja w Korei Północnej się pogarsza

Wikimedia Commons/Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78332639
Wikimedia Commons/Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78332639

Kim Dzong Un wyraził zaniepokojenie sytuacją w Korei Północnej. W trakcie plenum Komitetu Centralnego Partii Pracy przywódca przyznał, że kondycja żywnościowa kraju staje się „napięta”. Mimo negatywnego obrotu spraw dla północnokoreańskiej gospodarki, restrykcje związane z COVID-19 mają zostać przedłużone.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co mówił Kim Dzong Un o sytuacji żywnościowej

  • Jakie działania mają zostać podjęte

  • Jak wygląda sytuacja epidemiczna w tym kraju

Kim Dzong Un ma powody do zmartwień. Sytuacja żywnościowa Korei Północnej pogarsza się

Kim Dzong Un to jeden z najbardziej tajemniczych przywódców świata. Polityk, który od 10 lat stoi na czele Korei Północnej, bardzo rzadko zabiera głos w sprawie sytuacji wewnętrznej kraju. Tym razem zrobił wyjątek w trakcie plenum Komitetu Centralnego partii rządzącej.

Oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA poinformowała w środę, że Kim Dzong Un wyraził niepokój w sprawie „napiętej” sytuacji żywnościowej w kraju. Z czego wynikają te trudności?

Kim Dzong Un twierdzi, że negatywny obrót spraw jest spowodowany niewypełnieniem „planu produkcji ziarna z powodu zniszczeń wyrządzonych przez tajfun”, który nawiedził Koreę Północną w ubiegłym roku.

Kim Dzong Un zaapelował do poszukiwania „pozytywnych środków”, aby rozwiązać narastający problem. Politycy wspólnymi siłami próbowali wypracować jak najlepsze propozycje.

Kim Dzong Un: trzeba utrzymać pandemiczną "dyscyplinę"

W trakcie spotkania Kim Dzong Un i inni członkowie partii rozważali m.in. skierowanie wszystkich wysiłków na rolnictwo. Poważnym wyzwaniem w tym zakresie jest jednak przedłużająca się pandemia.

Kim Dzong Un zaznaczył, że kolejne miesiące walki z COVID-19 wymagają „maksymalnej czujności”. Dlatego też pandemiczne restrykcje wewnątrz kraju zostaną wydłużone. Władza ma koncentrować się także na utrzymaniu działania gospodarki i zapewnieniu „jedzenia, ubrania i mieszkań dla ludu”.

Poza najbardziej newralgicznymi kwestiami Kim Dzong Un i członkowie KC Partii Pracy dyskutowali także o stanowisku Pjongjangu wobec aktualnej sytuacji międzynarodowej. Onet donosi, że w depeszy KCNA nie pojawiły się jednak żadne szczegóły dotyczące Korei Południowej czy USA.

Korea Północna coraz słabsza

Zdaniem zagranicznych komentatorów zapaść gospodarcza Korei Północnej jest jeszcze głębsza niż kilka miesięcy temu. Wśród powodów wskazują na dotkliwe restrykcje związane z koronawirusem. Kim Dzong Un postanowił bowiem zamknąć granice w obawie przed koronawirusem, co w rezultacie zmniejszyło prawie do zera wymianę turystyczną i towarową z głównym partnerem handlowym - Chinami.

Osoby zainteresowane tamtym regionem nie zaobserwowały jak dotąd symptomów masowej klęski głodu czy destabilizacji Korei Północnej. Mimo tego niektórzy specjaliści zwracają uwagę, że dalsze pogorszenie kondycji żywnościowej może wywołać poważny kryzys humanitarny i panikę wśród obywateli.

Według oficjalnych przekazów Korea Północna nie zarejestrowała ani jednego przypadku koronawirusa. Jednak międzynarodowi komentatorzy mają wątpliwości co do wiarygodności tych danych - tym bardziej, że Kim Dzong Un zdecydował się na wdrożenie surowych środków prewencyjnych tuż po wybuchu pandemii.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]