Ceny kawy w górę
Obraz Free-Photos z Pixabay
Autor Kasper Starużyk - 28 Października 2020

Złe informacje dla większości konsumentów. Chodzi o ceny kawy rozpuszczalnej

Zła wiadomość dla miłośników małej czarnej. Ceny kawy rozpuszczalnej pójdą w górę. O ile i od kiedy zapłacimy więcej za kawę?

Mimo, że w ostatnim czasie na światowych rynkach odnotowaliśmy spadek cen arabiki aż o 9 proc. w ciągu zaledwie miesiąca, to jako konsumenci na własnym portfelu odczujemy wzrosty cen. Najmocniej podrożeje kawa rozpuszczalna.

Ceny kawy wyższe

Do września ceny kawy na światowych rynkach rosły. 9. miesiąc roku zamknął się z cenami kawy na poziomie 130 centów dolara amerykańskiego za jednego funta ziaren. Jak tłumaczy Interia Biznes, wzrost cen jest efektem niewielkiego, najmniejszego od 20 lat, zapasu kawy w magazynach. Dopiero październik przyniósł spadek cen. Aż o 9 proc. Związane jest to z uzupełnianiem braków.

Banki szykują się na kolejne dokręcenie śruby. Utrudnienia w dostępie do pieniędzy czekają wiele osóbBanki szykują się na kolejne dokręcenie śruby. Utrudnienia w dostępie do pieniędzy czekają wiele osóbCzytaj dalej

– Teraz mamy odwrotną sytuację ponieważ rosną zapasy – wskazuje w MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. Wynika to z faktu, że w Brazylii tegoroczny sezon zbiorów kawy był wyjątkowo udany. Dodać do tego należy także informację, że kolejne brazylijskie plantacje otrzymują certyfikacje na dostawy.

Jak koronawirus odebrał smak Twojej kawie

Pandemia koronawirusa oraz ograniczenia w działalności lokali gastronomicznych, w tym kawiarni, spowodowały spadek zapotrzebowania na arabikę. Jak wskazuje ekspert XTB cena ziaren może spaść poniżej 100 centów za funta. To jednak tylko pozornie dobra informacja.

Okres ochrony już minął. Teraz Polacy z długami muszą spodziewać się odcięcia prąduOkres ochrony już minął. Teraz Polacy z długami muszą spodziewać się odcięcia prąduCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Od wtorku nowe przepisy. Na zwolnienie z podatku załapie się znacznie więcej Polaków
2. Nieoficjalnie: Wiadomo, kiedy może nastąpić całkowity lockdown w Polsce. Padły konkretne informacje
3. Seniorzy zostaną z niczym. Sejm zadecydował, że dodatkowe pieniądze na pandemię nie będą potrzebne

Jak wskazuje Michał Stajniak, mimo spadków na światowych rynkach, konsumenci kupujący kawę w sklepach muszą liczyć się ze wzrostami cen. Najmocniej odczują to wielbiciele kawy rozpuszczalnej. Dlaczego? Dobre warunki w Brazylii, gdzie głownie uprawiana jest arabika nie przekładają się na sytuację po drugiej stronie globu.

Jak czytamy w Interii, w Wietnamie w tym roku mamy do czynienia z dość intensywnymi podtopieniami upraw. A to właśnie Wietnam jest głównym eksporterem i producentem robusty, której ziarna są potrzebne do wytworzenia kawy rozpuszczalnej. Niestety przełoży się to na ceny.

Ceny kawy zmieniają się sezonowo

Smakosze kawy mają dość trudny okres przed sobą. Związane jest to z zamkniętymi kawiarniami oraz drożejącą kawą w sklepach. Dodać do tego należy, że na polskim rynku odnotowujemy niewielki, ale trwający systematycznie od kilku lat wzrost cen mleka. To wszystko składa się na niespecjalnie smaczną mieszankę.

Patrząc na wykres cen kawy na rynkach międzynarodowych można zaobserwować pewną cykliczność. Najniższe ceny mieliśmy w czerwcu oraz właśnie teraz. 16 czerwca kawa osiągnęła swoją najniższą w 2020 roku cenę – 94 centy za funt ziaren. Dziś jest to już 107 centów za funt, ale tendencja jest spadkowa.

Najdroższa arabika z kolei w tym roku była w kwietniu i wrześniu. 25 kwietnia na globalnych rynkach za funt ziaren arabiki trzeba było zapłacić 199 centów. Wrześniowe maksimum przypadło na czwarty dzień miesiąca, gdy ceny podskoczyły do poziomu 135 centów.

TVN: Wiadomo już kto wjechał w kobiety podczas strajku. Winowajcą jest funkcjonariusz ABWTVN: Wiadomo już kto wjechał w kobiety podczas strajku. Winowajcą jest funkcjonariusz ABWCzytaj dalej

Patrząc na wykres cen zaobserwować można sinusoidalne zmiany. Do połowy lutego ceny spadały, by znów zacząć rosnąć aż do kwietnia. Po drodze nastąpiło ostre tąpnięcie, datuje się je na 16 marca, gdy w Europę uderzył koronawirus, a rynek przeżył szok. Kolejne spadki cen trwały od połowy kwietnia do połowy lipca, gdy za ziarna kawy trzeba było płacić każdego dnia coraz więcej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jest ostateczna decyzja w sprawie 1 listopada. Archidiecezja właśnie potwierdziła
  2. Objawy chorób widoczne na twarzy. Zaskakujące, jak wiele można z niej wyczytać
  3. ZUS wstrzymał bardzo ważną usługę. Terminu jej wznowienia zakład niestety nie podał
  4. Oszuści żerują na strajku kobiet. Za pomocą nieistniejących nagrań wyłudzają twoje dane
  5. Ruszyły kontrole w całej Polsce. Urzędnicy sprawdzą dokładnie jak wydajesz pieniądze
  6. Piotr Żyła zadał ważne pytanie prezydentowi Dudzie. Nad tą sprawą zastanawiają się miliony Polaków (FOTO)
  7. Kobieta przez 15 lat jadła tylko i wyłącznie frytki. Kiedy się zbadała, potwierdziło się najgorsze
Sejm w nocy przyjął nową ustawę. Wysokie kary m.in za brak maseczki. Teraz już nikt się nie wywinieSejm w nocy przyjął nową ustawę. Wysokie kary m.in za brak maseczki. Teraz już nikt się nie wywinieCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News