Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > NBP emituje monety z Janem Pawłem II. Znamy ich cenę i ilość, ludzie już ustawiają się w kolejkach
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 09:01

NBP emituje monety z Janem Pawłem II. Znamy ich cenę i ilość, ludzie już ustawiają się w kolejkach

Monety z Janem Pawłem II od dziś w obiegu
Narodowy Bank Polski

18 maja przypada 100. rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II. W związku z tą rocznicą Narodowy Bank Polski wprowadził w czwartek do obiegu trzy monety kolekcjonerskie: złotą w kształcie klipy o nominale 500 zł oraz dwie monety srebrne o nominale 10 zł.

NBP informuje, że na awersie złotej monety umieszczono fragment obrazu Jerzego Kossaka Cud nad Wisłą, natomiast na rewersie monety został przedstawiony Święty Jan Paweł II modlący się przy chrzcielnicy w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach.

Z kolei na awersie srebrnej monety (z wysokim reliefem) widnieje fasada Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach oraz zegar słoneczny znajdujący się na ścianie wadowickiego kościoła z napisem „CZAS UCIEKA WIECZNOŚĆ CZEKA”. Na rewersie monety został przedstawiony Święty Jan Paweł II z pastorałem.

Bank Centralny informuje, że złota moneta o nominale 500 zł wyemitowana zostanie w nakładzie do 966 sztuk, a jej cena wynosi 18 500 zł brutto. Natomiast moneta srebrna (z wysokim reliefem) o nominale 10 zł wyemitowana zostanie w nakładzie do 12 000 sztuk, natomiast moneta srebrna z drukiem UV w nakładzie do 16 000 sztuk. Ceny monet srebrnych będą wynosić odpowiednio 200 zł i 140 zł brutto.

Monety z Janem Pawłem II będzie można kupić w oddziałach okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym Kolekcjoner.

Jak informuje Gazeta.pl – powołując się na fotografię Przemysława Barankiewicza z portalu zByka.pl – pod siedzibą NBP już ustawiła się duża kolejka osób chętnych do zakupu monet.