BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Jak zarobić na fundacji? Czy powinna ona służyć zarobkowi?

1 Lutego 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Jak zarobić na fundacji, i czy jest to w ogóle... możliwe? Te pytania nieśmiało i bezgłośnie zadaje sobie mnóstwo osób, zainteresowanych działalnością użyteczną publicznie. Temat, choć drażliwy, nie może pozostać bez odpowiedzi.

Jak zarobić na fundacji? Czy powinna ona służyć zarobkowi? Choć są to pytania mało popularne w przestrzeni publicznej, każdy kto rozważa prowadzenie działalności charytatywnej, zadaje je sobie. Wynika to w większości przypadków z czystego braku wiedzy o funkcjonowaniu fundacji. Przybliżamy kilka najważniejszych i zarazem, mało znanych faktów.

Jak zarobić na fundacji? Czy fundacja może zarabiać?

Drażliwość tego pytania wynika z kontekstu, w jakim zazwyczaj pisze się o fundacjach. Wielokrotnie słyszeliśmy głosy podważające chociażby uczciwość pracy Jurka Owsiaka, czy historię o instytucjach charytatywnych wyłudzających pieniądze. Rzeczywiście, kradzieże w fundacjach, choć stanowią margines, istnieją. Samo zarabianie na nich nie jest jednak w żaden sposób penalizowane, o ile decydujemy się przy okazji na działalność gospodarczą.

Co to oznacza? Fundacja może, ale nie musi, prowadzić działalność gospodarczą. Wówczas naturalnym jest, że jej twórca zarabia. Nim jednak pierwsze pieniądze wpłyną na nasze konto, zaoszczędzić musimy co najmniej 2000 zł. Przynajmniej tyle wynosić powinna wartość funduszu założycielskiego fundacji, która prowadzić będzie działalność gospodarczą.

Majątek przekazywany jest po wpisaniu fundacji do Krajowego Rejestru Sądowego a więc po uzyskaniu przez nią osobowości prawnej. Uwaga! Postanowienie zezwalające na wykonywanie przez fundację tego typu działalności musi znaleźć się w jej statucie.

Jest jeszcze jeden, banalny warunek, pozwalający fundacji na zarabianie. Jednoczesne realizowanie celu użytecznego publicznie. Jakiego? To zależy od ambicji i dobrej woli fundatora. Wbrew powszechnej opinii, fundacje nie zajmują się wyłącznie działalnością charytatywną.

Czy fundacja może prowadzić przedszkole lub szkołę?

Zakres działalności organizacji pożytku publicznego jest bardzo szeroki. Od hospicjów, przez jednostki edukacyjne, po ochronę przyrody. Możliwość zarobku na fundacji uwydatnia się szczególnie, kiedy mówimy o oświacie.

Trudno kojarzyć organizacje wspierające ubogich z dużymi pieniędzmi. Kiedy jednak mowa o prowadzeniu szkoły, czy przedszkola, zarobek wydaje się czymś naturalnym. Po raz kolejny ważną rolę odgrywa tutaj statut. Należy określić w nim na tyle precyzyjnie, na ile to możliwe, cel fundacji. Innymi słowy, jeżeli to ona ma prowadzić przedszkole, dobrze aby posiadała w swoim statucie zapis o prowadzeniu jednostek edukacyjnych.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

ważne

Finanse

W ramach Polskiego Ładu skarbówka zacznie patrzeć nam na ręce. Dostali nowe możliwości

Czytaj więcej >
Flaga Niemiec

Finanse

Niemcy muszą zrealizować unijne postanowienie. Od 1 października będą zwracać pieniądze za drogi

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Pismo z ZUS-u i pieniadze

Finanse

ZUS może odebrać świadczenia z odsetkami. Nowe prawo od 18 września

Czytaj więcej >
Ważne Biznesinfo

Finanse

ING ostrzega przed oszustwem na platformie Vinted. Nie odzyskasz pieniędzy

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

Finanse

Waloryzacja emerytur w 2022 r. ma być olbrzymia. Nawet 400 zł więcej

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z emeryt czyta pismo z ZUS-u , na stole pieniadze banknoty i bilon

Finanse

ZUS poinformował o wypłatach czternastek. Wiemy, kiedy ruszą

Czytaj więcej >