BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Jak zarobić na fundacji? Czy powinna ona służyć zarobkowi?

1 Lutego 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Jak zarobić na fundacji, i czy jest to w ogóle... możliwe? Te pytania nieśmiało i bezgłośnie zadaje sobie mnóstwo osób, zainteresowanych działalnością użyteczną publicznie. Temat, choć drażliwy, nie może pozostać bez odpowiedzi.

Jak zarobić na fundacji? Czy powinna ona służyć zarobkowi? Choć są to pytania mało popularne w przestrzeni publicznej, każdy kto rozważa prowadzenie działalności charytatywnej, zadaje je sobie. Wynika to w większości przypadków z czystego braku wiedzy o funkcjonowaniu fundacji. Przybliżamy kilka najważniejszych i zarazem, mało znanych faktów.

Jak zarobić na fundacji? Czy fundacja może zarabiać?

Drażliwość tego pytania wynika z kontekstu, w jakim zazwyczaj pisze się o fundacjach. Wielokrotnie słyszeliśmy głosy podważające chociażby uczciwość pracy Jurka Owsiaka, czy historię o instytucjach charytatywnych wyłudzających pieniądze. Rzeczywiście, kradzieże w fundacjach, choć stanowią margines, istnieją. Samo zarabianie na nich nie jest jednak w żaden sposób penalizowane, o ile decydujemy się przy okazji na działalność gospodarczą.

Co to oznacza? Fundacja może, ale nie musi, prowadzić działalność gospodarczą. Wówczas naturalnym jest, że jej twórca zarabia. Nim jednak pierwsze pieniądze wpłyną na nasze konto, zaoszczędzić musimy co najmniej 2000 zł. Przynajmniej tyle wynosić powinna wartość funduszu założycielskiego fundacji, która prowadzić będzie działalność gospodarczą.

Majątek przekazywany jest po wpisaniu fundacji do Krajowego Rejestru Sądowego a więc po uzyskaniu przez nią osobowości prawnej. Uwaga! Postanowienie zezwalające na wykonywanie przez fundację tego typu działalności musi znaleźć się w jej statucie.

Jest jeszcze jeden, banalny warunek, pozwalający fundacji na zarabianie. Jednoczesne realizowanie celu użytecznego publicznie. Jakiego? To zależy od ambicji i dobrej woli fundatora. Wbrew powszechnej opinii, fundacje nie zajmują się wyłącznie działalnością charytatywną.

Czy fundacja może prowadzić przedszkole lub szkołę?

Zakres działalności organizacji pożytku publicznego jest bardzo szeroki. Od hospicjów, przez jednostki edukacyjne, po ochronę przyrody. Możliwość zarobku na fundacji uwydatnia się szczególnie, kiedy mówimy o oświacie.

Trudno kojarzyć organizacje wspierające ubogich z dużymi pieniędzmi. Kiedy jednak mowa o prowadzeniu szkoły, czy przedszkola, zarobek wydaje się czymś naturalnym. Po raz kolejny ważną rolę odgrywa tutaj statut. Należy określić w nim na tyle precyzyjnie, na ile to możliwe, cel fundacji. Innymi słowy, jeżeli to ona ma prowadzić przedszkole, dobrze aby posiadała w swoim statucie zapis o prowadzeniu jednostek edukacyjnych.

Podobne artykuły

Kurs złotego umacnia się, ale na jak długo?

Finanse

Nie nadchodzi zbyt dobry okres dla złotówki. Czarne chmury nad polską walutą

Czytaj więcej >
By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950

Finanse

PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile

Czytaj więcej >
Właściciele galerii unikną podatku od przychodów z budynku?

Finanse

Nie będą płacić podatku za okres lockdownu. Ministerstwo Finansów w końcu zajęło stanowisko

Czytaj więcej >
Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.06.2020. n/z Polskie banknoty z dziura po srodku - dziura budzetowa.

Finanse

Balcerowicz ujawnił, ile naprawdę wynosi dziura budżetowa. Porażająca kwota deficytu

Czytaj więcej >