BiznesINFO.pl
Hubert Hurkacz wygrał turniej w Miami

mpi04/MediaPunch via www.imago-images.de/Imago Sport and News/Ea

Ile zarobił Hubert Hurkacz za zwycięstwo w Miami? Nagrody były niższe niż w ubiegłych latach

5 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Hubert Hurkacz zapisał się na kartach historii sportu jako pierwszy polski tenisista, który wygrał turniej rangi ATP Masters. Wczoraj 24-letni Polak pokonał w Miami Włocha Jannika Sinnera. Na jego konto trafi duża suma, choć z powodu pandemii pula nagród

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile zarobił Hubert Hurkacz

  • Jaka była nagroda pieniężna dla zwycięzców w ubiegłych latach

  • Co na temat zmniejszenia puli nagród uważają tenisiści

Hubert Hurkacz najlepszy w Miami. Największy sukces w karierze

Hubert Hurkacz wygrał turniej Miami Masters 1000, pokonując w finale Włocha Jannika Sinnera (7:6 (4), 6:4). Jednak 24-letni tenisista z Wrocławia całe zawody może zaliczyć do udanych. We wcześniejszych rundach Hubert Hurkacz wygrał m.in. z Stefanosem Tsitsipasem, obecnie piątą rakietą na świecie. W półfinale zdeklasował Andrieja Rublowa, który plasuje się na ósmym miejscu w rankingu WTA.

Wygrana w Miami to największy sukces w karierze Polaka. Wcześniej Hubert Hurkacz wygrał turnieje w Winston-Salem (2019) i Delray Beach (2021), jednak były to imprezy niższej rangi (ATP 250). Dzięki niedzielnemu zwycięstwu Hubert Hurkacz awansuje na najwyższe miejsce w ogólnym rankingu w całej swojej karierze - będzie notowany na 16. pozycji.

Poza tym Hubert Hurkacz jest pierwszym męskim tenisistą z Polski, który wygrał turniej ATP 1000 w grze pojedynczej. Portal sportowefakty.pl donosi, że w 2017 r. w Miami triumfował wprawdzie Łukasz Kubot, ale w parze z Marcelo Melo. W 2012 r. w grze pojedynczej kobiet zwyciężyła Agnieszka Radwańska.

Ile zarobił Hubert Hurkacz? Znacznie mniej niż jego poprzednicy

ATP Masters w Miami to jedna z najbardziej prestiżowych imprez tenisowych tuż po Wielkich Szlemach. Dlatego też poza szklanym trofeum Hubert Hurkacz może także liczyć na pokaźną nagrodę pieniężną.

Na jego konto wpłynęło 300 110 dolarów, czyli ponad 1,17 mln zł. Jednak w poprzednich latach nagrody dla zwycięzców były ponad czterokrotnie wyższe. Onet podaje, że zwycięzca turnieju w 2019 r. - Roger Federer, otrzymał 1,354 mln dolarów. Rok wcześniej John Isner zainkasował 1,340 mln dolarów.

Dlaczego Hubert Hurkacz zarobił mniej? W tym roku organizatorzy postanowili zmniejszyć pulę nagród z uwagi na pandemię z 16,7 mln dolarów do 6,68 mln dolarów. Głos w tej sprawie zabrał zwycięzca turnieju z 2018 r. - John Isner.

„ATP to zepsuty system. Zawodnicy i turnieje są „partnerami” i muszą działać razem, a cięcia puli nagród o 60 proc. i cięcia dla mistrzów o 80 proc. za jedno z najważniejszych sportowych wydarzeń, które jest transmitowane w TV, ma sponsorów i dochody z gier hazardowych, nie jest partnerstwem w ogóle”, czytamy we wpisie amerykańskiego tenisisty na Twitterze.

Po tych słowach wylała się na niego fala krytyki. Portal tennisuptodate.com podaje, że John Isner tłumaczył się później ze swojej wypowiedzi, zaznaczając, że miał na myśli wyłącznie brak transparentności po stronie organizatorów Miami Open.

- Myślę, że niektórym zawodnikom nie chodzi tak bardzo o nagrody pieniężne. [] Być może winna jest struktura turnieju. Gracze chcieli by mieć większą wiedzę, dlaczego podejmowane są konkretne decyzje - przekonywał Isner.

Triumf Huberta Hurkacza to jednak nie koniec tenisowych emocji w czasie Wielkanocy. Dzisiaj na kortach w Charleston pojawią się Magda Linette i Magdalena Fręch.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >