BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Otwarcie galerii, hoteli, żłobków przedszkoli. Premier podał daty

29 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Hotele, żłobki, przedszkola, galerie i centra handlowe zostaną otwarte już niebawem. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły i daty drugiego etapu odmrażania gospodarki.

Hotele i miejsca noclegowe otwarte od przyszłego tygodnia

Podczas specjalnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili wprowadzenie drugiego etapu odmrażania gospodarki. Od 4 maja będą mogły działać hotele i miejsca noclegowe.

Szef rządu zwracał uwagę na tę datę nie bez powodu. Morawiecki powiedział, że hotele zostaną otwarte 4 maja "po to, żebyśmy nie ruszyli na majówkę tłumnie w różne miejsca, bo wtedy, gromadząc się, tworzymy większe ryzyko zakażenia" - cytuje premiera RMF FM.

Galerie jak hotele. Również otwarte po majówce

Ale nie tylko hotele zostaną otwarte w tym terminie. Także od tego dnia otwarte zostaną galerie i centra handlowe, oczywiście przy zachowaniu ograniczeń - na każde 15 metrów kwadratowych w galerii przypada maksymalnie jedna osoba.

Hotele i miejsc noclegowe także będą musiały przestrzegać restrykcji. Ograniczenia dotyczą działalności restauracji w hotelach i przestrzeniach rekreacyjnych, takich jak siłownie, sale pobytu czy baseny.

Od 4 maja będzie można też odwiedzać niektóre instytucje kultury, m.in. biblioteki, galerie sztuki i muzea. Rząd zezwoli też od tego dnia na korzystanie z rowerów miejskich. Ten termin to również przywrócenie dostępu do rehabilitacji leczniczej.

Żłobki i przedszkola otwarte od 6 maja

Szef rządu poinformował także, że od 6 maja otwarte zostaną żłobki i przedszkola w reżimie sanitarnym. - Ostateczne decyzje będą podejmowane każdorazowo, w odniesieniu do każdego żłobka, każdego przedszkola, przez organy założycielskie. Jednak my to umożliwiamy i wytyczne ministra zdrowia będą jednocześnie określały warunki, na jakich to otwarcie będzie możliwe - powiedział cytowany przez RMF FM Mateusz Morawiecki.

Szumowski: nośmy maseczki

Minister zdrowia Łukasz Szumowski cytowany przez money.pl zaapelował do Polaków o rozsądek w majówkę i zachowanie dystansu. I przypomniał o obowiązku zakrywaniu twarzy.

- Jechałem do pracy rowerem. Większość osób albo nie ma maski w ogóle, albo ma ją zsuniętą pod brodę. To nie jest odwaga, a egoizm i lekceważenie. Bardzo proszę, nośmy te maski, żeby chronić innych - powiedział Łukasz Szumowski.

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Arkadiusz Ziołek East News

Polska i Świat

ZUS wypłaca 14. emerytury. Przelew otrzymało już 7,8 mln emerytów

Czytaj więcej >
ważne

Polska i Świat

MSWiA wprowadziło zakaz zbliżania się do granicy z Białorusią

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Czekasz na wymarzone mieszkanie, a deweloper gra nieczysto? Tłumaczymy jak uchronić się przed problemami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

ZUS przypomina, że zostało tylko kilka godzin na zdobycie pieniędzy na wyprawkę

Czytaj więcej >
ważne

Polska i Świat

Poczta Polska planuje zrezygnować z Banku Pocztowego. Sytuacja jest coraz gorsza

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Podczas zakupów on-line lawinowo wyciekły dane. Sprawdzono ile osób ucierpiało

Czytaj więcej >