BiznesINFO.pl Finanse GUS: inflacja w marcu wyniosła 16,2 proc. Ceny żywności gwałtownie w górę
East News

GUS: inflacja w marcu wyniosła 16,2 proc. Ceny żywności gwałtownie w górę

31 marca 2023
Autor tekstu: Maria Gil-Sobczyk

Według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w marcu wyniosła 16,2 proc. w ujęciu r/r. Analitycy mBanku zwracają uwagę na mocny skok cen żywności – o 2,3 proc. w porównaniu do zeszłego miesiąca. Retorycznie pytają na Twitterze, czy to już dezinflacja i szybko odpowiadają, cytując viralowy filmik sprzed lat: No średnio byśmy powiedzieli, no tak średnio.

Inflacja spadła, ale to nie koniec problemu z cenami

GUS podał, że inflacja w marcu wyniosła 16,2 proc., czyli o 2,2 proc. mniej od poziomu odnotowanego w lutym , sięgającego 18,4 proc. Był to najwyższy odczyt od grudnia 1996 roku.

Euforii na roczny spadek inflacji nie widać jednak wśród komentarzy analityków bankowych i reakcji internautów.

Spadek ma być efektem tego, iż GUS od marca porównuje ceny do miesięcy sprzed roku, po rozpoczęciu wojny przez Rosję, czyli po nagłym wzroście cen żywności i surowców energetycznych. Mowa o tzw. efekcie wysokiej bazy. Natomiast na światowych rynkach, na początku tego roku, ceny zbóż i surowców wróciły do poziomów sprzed pandemii.

Przechodząc do dynamik miesięcznych obraz wygląda zdecydowanie słabiej aniżeli spadek rocznego wskaźnika. Ogółem doświadczyliśmy wzrostu o 1,1 proc. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 2,3 proc. i w zasadzie ich dynamika w pierwszym kwartale jest taka sama jak przed rokiem. Różnica jest taka, że wówczas wsparciem była tarcza antyinflacyjna (obniżka VAT). Teraz efekt ten już dawno wygasł (pojawi się ponownie w momencie przywrócenia wyższej stawki) – komentują eksperci mBanku.

Bardziej gorzki niż słodki odczyt

Spadek cen w marcu zanotowano w przypadku grup takich jak energia (-0,7 proc. w stosunku do lutego) oraz paliwa (-1,8 proc. w analogicznym okresie). W tym samym czasie żywność podrożała aż o 2,3 proc., głównie winne są temu skoki w sektorze warzyw i owoców. Natomiast w skali roku za żywność płacimy o 24 proc. więcej, a za nośniki energii – o 26 proc.

Zdecydowanie bardziej gorzki niż słodki odczyt. Za sprawą wysokiej bazy odniesienia czynników niebazowych inflacja CPI w marcu mocno obniżyła się do 16,2 proc. r/r… ale inflacja bazowa jeszcze przyspieszyła do ok. 12,2 proc. – piszą na Twitterze analitycy Pekao.

Zrzut ekranu 2023-03-31 o 17.05.20.png

Presja cenowa nie odpuszcza?

Zdaniem ekspertów mBanku utrzymanie tak wysokiego tempa wzrostu cen może sprawić, że osiągnięcie jednocyfrowej inflacji nawet pod koniec 2023 roku stanie się sporym wyzwaniem . Nam wciąż bliżej do scenariusza, iż rok możemy skończyć w pobliżu 10 proc. r/r – piszą analitycy.

Innego zdania są eksperci Pekao, którzy pod koniec roku oczekują inflacji o wartości blisko 8 proc. r/r. Wiemy, że na razie zrywamy te najniżej wiszące owoce dezinflacyjnego drzewa kanałem czynników niebazowych. Inflacja bazowa jest ociężała, ale dekoniunktura w końcu także i ją zepchnie w dół – wyjaśniają analitycy.

Obserwuj nas w
autor
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie