BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Minister ujawnia, kiedy możliwe całkowite odmrożenie. Gospodarka jeszcze sobie poczeka

20 Kwietnia 2020

(Ostatnia zmiana: 28 Kwietnia 2021)

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Gospodarka rozpoczęła stopniowe wychodzenie z okresu zahamowania. Wicepremier Jadwiga Emilewicz przewiduje, że jej całkowite uruchomienie może nastąpić dopiero na początku lipca.

Gospodarka odmrażana etapowo

Gospodarka od tygodni odczuwa paraliż wobec nadejścia koronawirusa. Chcąc chronić obywateli przed rozprzestrzenianiem się patogenu z Wuhan rząd podjął decyzję o ograniczeniu funkcjonowania wielu gałęzi polskiej gospodarki. Niektóre firmy już upadają, inne masowo zwalniają pracowników, a w dalszym ciągu nie wiadomo jak długo będą obowiązywały wprowadzone obostrzenia.

Ogłoszony w zeszłym tygodniu plan stopniowego odmrażania gospodarki ma być uzależniony od dynamiki rozwoju pandemii na terenie kraju. Pierwszy etap rządowej strategii jest w mocy od dzisiaj.

O tym, czy i kiedy będą luzowane kolejne obostrzenia, zadecyduje rząd w oparciu o analizę przeprowadzoną przez resort zdrowia na czele z ministrem Łukaszem Szumowskim. Do pierwszej ewaluacji ma dojść w następny piątek.

Kiedy gospodarka ruszy pełną parą?

Rządzący konsekwentnie powstrzymują się od wskazywania kolejnych dat, w których miałyby zostać uruchomione następny etapy.

Jednak wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przyznała na antenie Polsat News, że „scenariusz podstawowy zakłada pełne odblokowanie polskiej gospodarki z początkiem lipca”.

Powolne znoszenie restrykcji

Na ten moment odmrażanie gospodarki dotyczy niewielkiej sfery handlowej – zmieniono sposób przeliczania liczby osób, która w tym samym czasie może przebywać w sklepie i zmodyfikowano godziny dla seniorów.

W przypadku placówek większych niż 100 mkw. limit na jedną kasę wynosi 4 osoby. W większych sklepach zakupy może robić maksymalnie jedna osoba na 15 mkw.

Z kolei godziny dla seniorów zostały zniesione w weekendy. Sklepy w godzinach 10-12 w dalszym ciągu będą otwarte tylko dla osób powyżej 65 roku życia we wszystkie dni robocze.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Dawka przypominająca dla dzieci w wieku 12-15 lat

Czytaj więcej >

Polska i Świat

ZUS rozpoczął wypłatę pieniędzy w ramach programu "Rodzina 500 plus"

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Wojsko może przejąć auto osoby prywatnej. Jednak nie za darmo

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Od dziś w sprzedaży nowa moneta NBP - "Ochrona polskiej granicy wschodniej"

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Plus nie dostarczał klientom regulaminów promocji. Teraz zapłaci 6 mln zł

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Błędy w pytaniach egzaminacyjnych na prawo jazdy. Ministerstwo przeprowadza kontrolę

Czytaj więcej >