BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Minister ujawnia, kiedy możliwe całkowite odmrożenie. Gospodarka jeszcze sobie poczeka

20 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Gospodarka rozpoczęła stopniowe wychodzenie z okresu zahamowania. Wicepremier Jadwiga Emilewicz przewiduje, że jej całkowite uruchomienie może nastąpić dopiero na początku lipca.

Gospodarka odmrażana etapowo

Gospodarka od tygodni odczuwa paraliż wobec nadejścia koronawirusa. Chcąc chronić obywateli przed rozprzestrzenianiem się patogenu z Wuhan rząd podjął decyzję o ograniczeniu funkcjonowania wielu gałęzi polskiej gospodarki. Niektóre firmy już upadają, inne masowo zwalniają pracowników, a w dalszym ciągu nie wiadomo jak długo będą obowiązywały wprowadzone obostrzenia.

Ogłoszony w zeszłym tygodniu plan stopniowego odmrażania gospodarki ma być uzależniony od dynamiki rozwoju pandemii na terenie kraju. Pierwszy etap rządowej strategii jest w mocy od dzisiaj.

O tym, czy i kiedy będą luzowane kolejne obostrzenia, zadecyduje rząd w oparciu o analizę przeprowadzoną przez resort zdrowia na czele z ministrem Łukaszem Szumowskim. Do pierwszej ewaluacji ma dojść w następny piątek.

Kiedy gospodarka ruszy pełną parą?

Rządzący konsekwentnie powstrzymują się od wskazywania kolejnych dat, w których miałyby zostać uruchomione następny etapy.

Jednak wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przyznała na antenie Polsat News, że „scenariusz podstawowy zakłada pełne odblokowanie polskiej gospodarki z początkiem lipca”.

Powolne znoszenie restrykcji

Na ten moment odmrażanie gospodarki dotyczy niewielkiej sfery handlowej – zmieniono sposób przeliczania liczby osób, która w tym samym czasie może przebywać w sklepie i zmodyfikowano godziny dla seniorów.

W przypadku placówek większych niż 100 mkw. limit na jedną kasę wynosi 4 osoby. W większych sklepach zakupy może robić maksymalnie jedna osoba na 15 mkw.

Z kolei godziny dla seniorów zostały zniesione w weekendy. Sklepy w godzinach 10-12 w dalszym ciągu będą otwarte tylko dla osób powyżej 65 roku życia we wszystkie dni robocze.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pilne

Polska i Świat

UE chce zmienić prawo azylowe dla Polski. Sytuacja na granicy z Białorusią ma się polepszyć

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Obowiązki podatkowe i urzędowe w grudniu 2021 r. Lepiej zapisać sobie daty

Czytaj więcej >
jura krakowsko-częstochowska

Polska i Świat

Unikatowe odkrycie w Polsce. Znaleziono najstarszy przykład biżuterii w Eurazji

Czytaj więcej >
pukanie do drzwi

Polska i Świat

Rząd zapowiedział wzmożone kontrole od dzisiaj. Przedsiębiorcy mają się czym martwić

Czytaj więcej >
Fot. Arkadiusz Ziołek East News

Polska i Świat

ZUS wypłaca 14. emerytury. Przelew otrzymało już 7,8 mln emerytów

Czytaj więcej >
ważne

Polska i Świat

MSWiA wprowadziło zakaz zbliżania się do granicy z Białorusią

Czytaj więcej >