Gospodarka jeszcze poczeka na całkowite odmrożenie
Jakub Kaminski/East News
Autor Maria Glinka - 20 Kwietnia 2020

Minister ujawnia, kiedy możliwe całkowite odmrożenie. Gospodarka jeszcze sobie poczeka

Gospodarka rozpoczęła stopniowe wychodzenie z okresu zahamowania. Wicepremier Jadwiga Emilewicz przewiduje, że jej całkowite uruchomienie może nastąpić dopiero na początku lipca.

Gospodarka odmrażana etapowo

Gospodarka od tygodni odczuwa paraliż wobec nadejścia koronawirusa. Chcąc chronić obywateli przed rozprzestrzenianiem się patogenu z Wuhan rząd podjął decyzję o ograniczeniu funkcjonowania wielu gałęzi polskiej gospodarki. Niektóre firmy już upadają, inne masowo zwalniają pracowników, a w dalszym ciągu nie wiadomo jak długo będą obowiązywały wprowadzone obostrzenia.

Ogłoszony w zeszłym tygodniu plan stopniowego odmrażania gospodarki ma być uzależniony od dynamiki rozwoju pandemii na terenie kraju. Pierwszy etap rządowej strategii jest w mocy od dzisiaj.

O tym, czy i kiedy będą luzowane kolejne obostrzenia, zadecyduje rząd w oparciu o analizę przeprowadzoną przez resort zdrowia na czele z ministrem Łukaszem Szumowskim. Do pierwszej ewaluacji ma dojść w następny piątek.

TVP 2 mld zł dostanie już niebawem. Rząd specjalnie zadłużył się na ten celTVP 2 mld zł dostanie już niebawem. Rząd specjalnie zadłużył się na ten celCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Poszli pod dom Kaczyńskiego i dokonali zdumiewającego odkrycia. Interweniujący policjanci nie wiedzieli, jak się zachować

Kiedy gospodarka ruszy pełną parą?

Rządzący konsekwentnie powstrzymują się od wskazywania kolejnych dat, w których miałyby zostać uruchomione następny etapy.

Jednak wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przyznała na antenie Polsat News, że „scenariusz podstawowy zakłada pełne odblokowanie polskiej gospodarki z początkiem lipca”.

Podjedziesz autem, a zakupy zapakują sami. Nowe rozwiązanie sieci bije rekordy popularnościPodjedziesz autem, a zakupy zapakują sami. Nowe rozwiązanie sieci bije rekordy popularnościCzytaj dalej

Powolne znoszenie restrykcji

Na ten moment odmrażanie gospodarki dotyczy niewielkiej sfery handlowej – zmieniono sposób przeliczania liczby osób, która w tym samym czasie może przebywać w sklepie i zmodyfikowano godziny dla seniorów.

W przypadku placówek większych niż 100 mkw. limit na jedną kasę wynosi 4 osoby. W większych sklepach zakupy może robić maksymalnie jedna osoba na 15 mkw.

Z kolei godziny dla seniorów zostały zniesione w weekendy. Sklepy w godzinach 10-12 w dalszym ciągu będą otwarte tylko dla osób powyżej 65 roku życia we wszystkie dni robocze.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Senat pracuje nad wyborami przez Internet? Posłanka zdradziła najnowsze plany
  2. Szanowany epidemiolog uważa, że wirus zostanie z nami już na zawsze
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Dyrektor WHO wskazał kolejny obszar, który już niedługo może stać się epicentrum pandemii. Fatalne doniesienia
Świadczenie postojowe na kontach już dziś. ZUS wielu musiał odmówić i tłumaczy dlaczegoŚwiadczenie postojowe na kontach już dziś. ZUS wielu musiał odmówić i tłumaczy dlaczegoCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News