BiznesINFO.pl > Handel > Godziny dla seniorów nie są na żarty. Kara, jaką można zapłacić za ich nie przestrzeganie zwala z nóg
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 08:38

Godziny dla seniorów nie są na żarty. Kara, jaką można zapłacić za ich nie przestrzeganie zwala z nóg

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa, godziny dla seniorow N/Z Informacja na drzwiach sklepu spozywczego o godzinach obslugiwania klientow powyzej 60 roku zycia
East News, Zofia i Marek Bazak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jakich godzinach i miejscach obowiązują godziny dla seniorów

  • Czy w weekendy także musimy o nich pamiętać

  • Jakie grożą kary za złamanie zasad

Godziny dla seniorów wciąż z nami

Rząd wprowadził godziny dla seniorów po raz pierwszy w marcu w trakcie drugiej fali pandemii koronawirusa. Obecnie jest to powtórzenie tamtego mechanizmu, który ma zapewnić starszym osobom możliwość spokojnego zrobienia zakupów przy jak najmniejszym ryzyku zakażenia.

Godziny dla seniorów wprowadzono 15 października, a rozporządzenie umożliwia w tym czasie zrobienie zakupów jedynie osobom, które ukończyły 60. rok życia. Warto przypomnieć, że godziny dla seniorów obowiązują w supermarketach, placówkach pocztowych, aptekach oraz drogeriach.

Godziny dla seniorów obowiązują od godz.: 10:00 do godz.: 12:00 i stały się przedmiotem gorącej dyskusji w społeczeństwie. Najbardziej na godziny dla seniorów narzekają młode osoby, które pomimo pandemii muszą starać się normalnie funkcjonować. - Nie mogę załatwić nic przed pracą! - napisała rozgoryczona internautka, natomiast druga odpowiedziała jej, że z kolei nie jest w stanie kupić sobie nawet kanapki w porze lunchu.

Mimo naszych prywatnych opinii musimy pamiętać o tym, że godziny dla seniorów to ustalone i obowiązujące prawo. Co więcej, za jego złamanie grożą uderzające po kieszeni surowe kary i mandaty.

Godziny dla seniorów a kara

Wielu ludzi sobie z tego żartuje, ale kara może być naprawdę dotkliwa. Jak się okazuje, mandat może wystawić nam policja, natomiast karę administracyjną za nieprzestrzeganie przepisów przeciwepidemicznych może wręczyć sanepid.

W przypadku policji ów mandat może maksymalnie wynieść 500 zł, ale to sanepid może nie skończyć na pouczeniu i wlepić nam o wiele surowszą karę. O jakich kwotach mowa?

Kary wystawiane za złamanie godzin dla seniorów są bardzo podobne do tych, które grożą za łamanie zasad związanych z ograniczeniem rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19. Za wejście do placówki objętej godzinami dla seniorów grozi nawet od 10 do 30 tys. zł kary administracyjnej.

Warto wspomnieć, że godziny dla seniorów nie obowiązują w weekendy, a niedziela handlowa przypada już 6 grudnia w Mikołajki. Następne zakupy będziemy mogli zrobić 20 i 27 grudnia.

Tagi: zakupy
Polecane