BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa, godziny dla seniorow N/Z Informacja na drzwiach sklepu spozywczego o godzinach obslugiwania klientow powyzej 60 roku zycia

East News, Zofia i Marek Bazak

Godziny dla seniorów nie są na żarty. Kara, jaką można zapłacić za ich nie przestrzeganie zwala z nóg

5 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Niestety, ale godziny dla seniorów przez wielu traktowane są jako powód do żartów oraz śmiechu, jednakże mimo naszych prywatnych opinii musimy pamiętać o tym, że jest to ustalone i obowiązujące prawo. Za złamanie godzin dla seniorów może grozić sowita kar

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jakich godzinach i miejscach obowiązują godziny dla seniorów

  • Czy w weekendy także musimy o nich pamiętać

  • Jakie grożą kary za złamanie zasad

Godziny dla seniorów wciąż z nami

Rząd wprowadził godziny dla seniorów po raz pierwszy w marcu w trakcie drugiej fali pandemii koronawirusa. Obecnie jest to powtórzenie tamtego mechanizmu, który ma zapewnić starszym osobom możliwość spokojnego zrobienia zakupów przy jak najmniejszym ryzyku zakażenia.

Godziny dla seniorów wprowadzono 15 października, a rozporządzenie umożliwia w tym czasie zrobienie zakupów jedynie osobom, które ukończyły 60. rok życia. Warto przypomnieć, że godziny dla seniorów obowiązują w supermarketach, placówkach pocztowych, aptekach oraz drogeriach.

Godziny dla seniorów obowiązują od godz.: 10:00 do godz.: 12:00 i stały się przedmiotem gorącej dyskusji w społeczeństwie. Najbardziej na godziny dla seniorów narzekają młode osoby, które pomimo pandemii muszą starać się normalnie funkcjonować. - Nie mogę załatwić nic przed pracą! - napisała rozgoryczona internautka, natomiast druga odpowiedziała jej, że z kolei nie jest w stanie kupić sobie nawet kanapki w porze lunchu.

Mimo naszych prywatnych opinii musimy pamiętać o tym, że godziny dla seniorów to ustalone i obowiązujące prawo. Co więcej, za jego złamanie grożą uderzające po kieszeni surowe kary i mandaty.

Godziny dla seniorów a kara

Wielu ludzi sobie z tego żartuje, ale kara może być naprawdę dotkliwa. Jak się okazuje, mandat może wystawić nam policja, natomiast karę administracyjną za nieprzestrzeganie przepisów przeciwepidemicznych może wręczyć sanepid.

W przypadku policji ów mandat może maksymalnie wynieść 500 zł, ale to sanepid może nie skończyć na pouczeniu i wlepić nam o wiele surowszą karę. O jakich kwotach mowa?

Kary wystawiane za złamanie godzin dla seniorów są bardzo podobne do tych, które grożą za łamanie zasad związanych z ograniczeniem rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19. Za wejście do placówki objętej godzinami dla seniorów grozi nawet od 10 do 30 tys. zł kary administracyjnej.

Warto wspomnieć, że godziny dla seniorów nie obowiązują w weekendy, a niedziela handlowa przypada już 6 grudnia w Mikołajki. Następne zakupy będziemy mogli zrobić 20 i 27 grudnia.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

sklep Lidl

Handel

Niedziele handlowe. W grudniu będzie więcej okazji do zakupów

Czytaj więcej >
Zakupy

Handel

Nowelizacja ustawy o prawach konsumenta. Konieczność podawania ceny przed obniżką

Czytaj więcej >
pixabay, jarmoluk

Handel

H&M zwolni 1500 pracowników. Firma zaoszczędzi w ten sposób 190 mln dolarów

Czytaj więcej >
Zakaz sprzedaży alkoholu w Polsce. Biskupi naciskają.

Handel

Producenci alkoholi zwiększają produkcję. Szykują się na podwyżkę akcyzy

Czytaj więcej >
Biedronka

Handel

Mandat za wzięcie żywności ze śmietnika Biedronki. Jest wyrok sądu

Czytaj więcej >

Handel

Polska będzie handlować z Katarem nie tylko LNG

Czytaj więcej >