Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Godziny dla seniorów do czasowego zniesienia. Już wiemy, kiedy nie będą obowiązywać
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 28.11.2020 01:00

Godziny dla seniorów do czasowego zniesienia. Już wiemy, kiedy nie będą obowiązywać

Godziny dla seniorów
nnedpix.com

Godziny dla seniorów i problemy młodszych

Godziny dla seniorów zostały wprowadzone po to, aby zminimalizować możliwość zakażenia się koronawirusem przez starsze osoby. Dzieje się to w drodze ułatwienia im wykonania zakupów w określonych godzinach, kiedy są obsługiwani jedynie Polacy po 60. roku życia.

Od poniedziałku do piątku w sklepach między godzinami 10:00 a 12:00 przebywać mogą tylko osoby, które ukończył 60. rok życia. Niestety, ale godziny dla seniorów utrudniają życie młodszym i zmuszonym do ograniczonego funkcjonowania w trakcie pandemii ludziom.

"Godziny dla seniorów miały sens wiosną, bo wtedy nikt nie wychodził z domu" - pisze jedna z Internautek. Wtóruje jej kolejna, a o problemach i negatywnym wpływie godzin dla seniorów na sprzedaż mówią nawet pracownicy sklepów.

"Godziny dla seniorów miały pomóc starszym ludziom robić zakupy bez konieczności spotykania tłumów, zapobiegać rozprzestrzenianiu koronawirusa i uporządkować ruch w sklepach. Okazuje się, że bardzo często dezorganizują sprzedaż i działanie sklepów" - pisze Biznes Interia.

W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, godziny dla seniorów przejdą lekki lifting - informuje Radio Zet. Pojawiły się głosy o czasowym zawieszeniu udogodnienia dla seniorów.

Godziny dla seniorów ze zmianami

Rząd chce znowelizować przepisy dotyczące godzin dla seniorów tak, aby w Wigilię każdy, bez względu na wiek, mógłby zrobić zakupy. Przypomnijmy bowiem, że Wigilia w tym roku wypada w czwartek. Tymczasem godziny dla seniorów obowiązują w dni powszednie. Gdyby godziny dla seniorów nie zostały zawieszone tego dnia, tysiące Polaków najprawdopodobniej w ogóle nie zrobiłoby zakupów na ostatni dzwonek.

"Do dnia 27 grudnia 2020 r., z wyłączeniem dnia 24 grudnia 2020 r., obiekty handlowe lub usługowe [...] od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00–12.00 obsługują wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia" - cytuje rozporządzenie Radio Zet.

Już od soboty 28 listopada w Polsce zdecydowano się otworzyć galerie handlowe. W związku z tym limit będzie pozwalał na 1 osobę na 15 mkw. W sklepach nadal będą obowiązywać godziny dla seniorów.

Decyzja rządzących w kwestii zniesienia godzin dla seniorów wydaje się być rozsądna, bowiem w Wigilię szał zakupów nie gaśnie. Co więcej, jest to szansa na ostatnie zakupy przed świąteczną wieczerzą.