Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Godziny dla seniorów już nie codziennie. Sklepy ograniczają udogodnienia
Maria Glinka
Maria Glinka 20.04.2020 02:00

Godziny dla seniorów już nie codziennie. Sklepy ograniczają udogodnienia

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Godziny dla seniorów po modyfikacjach

Godziny dla seniorów to udogodnienie, dzięki któremu osoby najbardziej narażone na ryzyko zakażenia koronawirusem mogą uniknąć tłumów w sklepach. Dotychczas placówki handlowe były otwarte wyłącznie dla osób powyżej 65 roku życia codziennie między 10:00 a 12:00.

Od dzisiaj uprzywilejowany czas na zakupy dla seniorów będzie obowiązywał jedynie w dni robocze. W weekend każdy klient bez względu na wiek będzie mógł robić zakupy bez ograniczeń, nawet w godzinach 10-12.

Modyfikacje nie uwzględniają jednak postulatów Polskiej Izby Handlu i Dystrybucji oraz Polskiej Izby Handlowej, według których godziny dla seniorów paraliżują pracę sklepów. Zdaniem przedstawicie ich wprowadzenie było nieprzemyślane i należałoby w innych sposób zorganizować zakupy seniorów, aby nie narażać ich na zakażenie patogenem – podaje next.gazeta.pl.

Inne zmiany w prawie handlowym

Wyłączenie godzin dla seniorów w weekendy to nie jedyna zmiana, z którą muszą zmierzyć się placówki handlowe. Od dzisiaj obowiązuje także nowy sposób przeliczania limitu osób, które mogą w jednym czasie przebywać w sklepie.

W oddziałach poniżej 100 mkw. zakupy może robić jednocześnie czterokrotność osób w stosunku do liczby kas. W przypadku większych placówek w środku może przebywać 1 osoba w przeliczeniu na 15 mkw.

Nowe zasady nie dotyczą marketów budowlanych, w których dotychczasowe obostrzenia zostały podtrzymane – oddziały o powierzchni większej niż 2000 mkw. nie mogą przyjmować klientów w weekendy.

Każdy konsument sklepu jest zobowiązany do zasłaniania twarzy oraz posiadania rękawiczek aż do odwołania.