BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Fiskus groźbą zapewnił sobie większą ściągalność podatków

20 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Fiskus przez 3 lata ani razu nie użył tzw. klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania mającej zwalczać podatkowe oszustwa. Efekty przynosi samo grożenie.

Fiskus straszy skutecznie

Fiskus dostał do ręki silną broń - klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania. Okazała się jednak tylko straszakiem. Od wprowadzenia 15 lipca 2016 roku nowelizacji ustawy Ordynacji podatkowej i klauzuli obejścia opodatkowania, czyli w ciągu trzech lat, skarbówka ani razu nie skorzystała z tego uprawnienia uznawanego za najsurowsze tego typu narzędziem skierowanym przeciwko oszustom podatkowym w Unii Europejskiej. Puls Biznesu sprawdził, jak te regulacje, trzy lata temu wykorzystywane jako jedną z głównych zapowiedzi rządu premiera Morawieckiego, były w tym czasie stosowane w praktyce.

Z danych uzyskanych w Ministerstwie Finansów (MF) wynika, że dotąd skarbówka nie nałożyła ani jednej klauzuli, czyli nie stwierdziła agresywnej optymalizacji podatkowej. Co więcej, nie ruszyła z szeroką akcją w celu jej stosowania. Do tej pory wszczęła tylko 13 postępowań "klauzulowych", czyli tyle razy podejrzewała, że mogło dojść do agresywnej optymalizacji i mogły zachodzić warunki do ukarania firm - czytamy na portalu. Wprawdzie uruchomiono 13 postępowań co do firm podejrzanych o unikanie podatków. W trzech przypadkach podatnicy dobrowolnie skorygowali swoje deklaracje podatkowe, pozostałe procedury jeszcze trwają.

Klauzula jest tylko straszakiem

Wprowadzenie klauzuli (...) było jednym z elementów służących uszczelnianiu systemu podatkowego. Narzędzie to pełni, co wielokrotnie podkreślano, istotną rolę prewencyjną, zniechęcającą do kreowania sztucznych czynności obliczonych jedynie na uzyskanie korzyści podatkowej. Klauzula niewątpliwie spełnia swoją rolę, pozytywnie wpływając na wzrost dochodów podatkowych PIT oraz CIT - tłumaczy portalowi Ministerstwo Finansów. 

Resort finansów cieszy się z efektu prewencji, chociaż kierownictwo z czasów, gdy nowelizacja wchodziła w życie deklarowało, że przeprowadzi kilkadziesiąt postępowań każdego roku.

Resort finansów cieszy się z efektu prewencji, chociaż kierownictwo z czasów, gdy nowelizacja wchodziła w życie deklarowało, że przeprowadzi kilkadziesiąt postępowań każdego roku.

Podobne artykuły

Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.06.2020. n/z Polskie banknoty z dziura po srodku - dziura budzetowa.

Finanse

Balcerowicz ujawnił, ile naprawdę wynosi dziura budżetowa. Porażająca kwota deficytu

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 26.08.2018. n/z Portfel z kartami platniczymi i pieniedzmi.

Finanse

Banki rzuciły się na naszą kasę. Ściągną opłaty od kolejnych usług

Czytaj więcej >
Bank ING, karta visa, mastercard.

Finanse

Bank ING radzi jak nie stracić pieniędzy z karty. Sposoby są proste, chociaż często o nich zapominamy

Czytaj więcej >
sklep-pixabay-bettypalm

Finanse

Rz: Rząd będzie chciał przejąć sieć sklepów? Analitycy mówią o Żabce i Tesco

Czytaj więcej >