Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Farmaceuta będzie mógł sam wystawiać recepty
Paulina Musianek
Paulina Musianek 22.03.2022 09:12

Farmaceuta będzie mógł sam wystawiać recepty

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Środowisko aptekarskie od wielu lat skarży się, na sprowadzenie roli farmaceutów do sprzedawców leków i kasjerów. Teraz ma się to zmienić. Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt ustawy o zawodzie farmaceuty, który zwiększa rolę farmaceuty w systemie ochrony zdrowia. Przewiduje on wprowadzenie opieki farmaceutycznej, czyli świadczenia opieki zdrowotnej udzielanego przez farmaceutę posiadającego określone w ustawie kompetencje, którego celem jest zapewnienie ciągłego, profesjonalnego nadzoru nad farmakoterapią. Rewolucyjną zmianą będzie danie im możliwości wypisywania recept w oparciu o "receptę kontynuowaną" wystawioną przez lekarza. 

Recepta od farmaceuty

W jaki sposób farmaceuta będzie mógł wystawiać recepty? Na podstawie zapisanego w SIM (Systemie Informacji Medycznej) zlecenia lekarza dotyczącego kontynuacji terapii danymi lekami będzie mógł wypisać receptę w terminie podanym przez lekarza, ale nie dłuższym niż 12 miesięcy od daty wystawienia tej recepty.

Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty w końcu w konsultacjach

Na ustawę o zawodzie farmaceuty środowisko aptekarskie czeka już od wielu lat. Jej projekt został stworzony w październiku 2017 r., prace nad nim zostały ukończone 16 stycznia i od tego czasu nad projektem pracował resort zdrowia. Teraz projekt trafił do konsultacji. 

Po wprowadzeniu ustawy farmaceuci zyskają uprawnienia do prowadzenia konsultacji farmaceutycznych z pacjentami oraz przeglądów lekowych, których celem jest wykrywanie ewentualnych niepożądanych interakcji między przyjmowanymi produktami leczniczymi lub między produktami leczniczymi a innymi przyjmowanymi produktami (np. suplementami diety). Pracownik apteki będzie też mógł wykonywać proste badania diagnostyczne, np. zmierzy ciśnienie.