BiznesINFO.pl Polska i Świat Orzeczenie SN przynosi złe wieści dla emerytów. Wiele osób nie ma co liczyć na wyższą emeryturę
Biznesinfo.pl

Orzeczenie SN przynosi złe wieści dla emerytów. Wiele osób nie ma co liczyć na wyższą emeryturę

2 grudnia 2019

Emerytura dla rocznika 1953 - orzeczenie SN

Emerytura dla rocznika 1953. Sąd Najwyższy wydał orzeczenie, które nie spodoba się seniorkom - ustawodawca miał prawo do zmiany przepisów, co w konsekwencji oznacza, że emerytury wielu kobiet z tego rocznika nie zostaną wyrównane i podniesione.

“Rzeczpospolita” pisze o sytuacji kobiety urodzonej w 1952 roku, która na wcześniejszą emeryturę przeszła jeszcze w 2008 roku, a Sąd Najwyższy zajął się jej sprawą. "Choć powszechny wiek emerytalny ukończyła w 2012 r. jeszcze przed niekorzystną dla emerytów reformą przepisów, wniosek o przeliczenie świadczenia złożyła dopiero w 2016 r. Najpierw ZUS, a następnie sądy powszechne odmówiły jej prawa do bardzo korzystnego przeliczenia ich świadczenia" - czytamy.

Instytucje powołały się na ustawę z 1 stycznia 2013 roku, która zakłada, że przy liczeniu emerytury z nowego systemu, ze stanu konta trzeba potrącić wypłacone do tej pory świadczenia, które były obliczona jeszcze według starych zasad.

"Rzeczpospolita” podaje, że Sąd Najwyższy w uchwale z 28 listopada stwierdził jednak, że nowe zasady liczenia emerytur obejmują wszystkie osoby, które wniosek w tej sprawie złożyły po zmianie przepisów.

Emerytura dla rocznika 1953 - decyzja TK

W marcu bieżącego roku Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie o niekonstytucyjności przepisu, który dotyczy wcześniejszych emerytur. Chodzi o przypadek, w którym obliczano podstawę, jaką będzie mieć emerytura powszechna kobiet, które urodziły się w 1953 r. i pobierały wcześniejszą emeryturę. Według przepisów emerytura jest pomniejszona o świadczenia, które kobiety uzyskiwały przed wejściem w wiek emerytalny. Kobiety urodzone w 1953 r., które skorzystały z wcześniejszej emerytury miały otrzymać możliwość zwrócenia się o ponowne przeliczenie emerytury powszechnej i otrzymanie wyższych świadczeń. Business Insider podaje, że z konsekwencji orzeczenia Trybunały Konstytucyjnego mogłby skorzystać 112,5 tys. kobiet, a jej roczny koszt wynosiły ok. 1 mld zł.

Obserwuj nas w
autor
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie