Elbląg
Wikipedia/Panek
Autor Paulina Musianek - 30 Sierpnia 2019

Elbląg. Przekop Mierzei Wiślanej, kluczowa inwestycja PiS, jednak bez wsparcia rządu

Elbląg nie dostanie obiecanego wsparcia na dokończenie przekopu Mierzei Wiślanej. Rząd wycofuje się z finansowania.

Elbląg został bez pieniędzy

Elbląg obiecane miał przez PiS wsparcie fianansowe dotyczące przekopy Mierzei Wiślanej. Jeszcze do niedawna było to jedna ze sztandarowych inwestycji PiS, a władze zapewniały, że dzięki niej port morski w Elblągu zyska na znaczeniu. W rzeczywistości Elbląg został bez funduszy, niezbędnych do pogłębienie toru wodnego w granicach elbląskiego portu, jak poinformował senator Jerzy Wcisła. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej poinformował, że rząd wycofuje się z finansowania pogłębienia toru wodnego w granicach portu w Elblągu. „Inwestycje portowe to będzie zadanie w gestii zarządu portu, dlatego też nie znajduje się w programie” - powiedział.

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski nie ukrywał swojego zaskoczenia

- Zdziwiła mnie informacja dotycząca toru wodnego, bo znajduje się on na terenie rzeki Elblągu, a to są już wody morskie i zgodnie z ustawą o portach i przystaniach morskich, przy portach małych, takich jak port w Elblągu, tego typu infrastruktura jest finansowana ze skarbu państwa - powiedział prezydent miasta. Jeszcze w kwietniu był zapewniany o finansowaniu z budżetu.

Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną ma zostać zakończone w 2022 roku. Celem inwestycji jest pogłębienie samego kanału w obrębie elbląskiego portu i skrócenie morskiego szlaku na Bałtyk o 100 km, co ułatwi dostęp do portu w Elblągu.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News