BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rusza nowy program wsparcia dla wybranych Polaków. Można otrzymać do 5 tysięcy
Redakcja BiznesInfo
Redakcja BiznesInfo 22.03.2022 08:59

Rusza nowy program wsparcia dla wybranych Polaków. Można otrzymać do 5 tysięcy

dofinansowanie
pixabay

Dofinansowanie „Moja woda”

Prezydent RP Andrzej Duda opowiedział wczoraj o najnowszym pomyśle na walkę z deficytem wody w Polsce. Ma nim być program rządowy "Moja Woda".  Główny cel stawiany przez Ministerstwo Klimatu to budowa małych zbiorników retencyjnych zbierających wodę opadową, w celu jej późniejszego użytku. Jednak czy program rzeczywiście spełni swoją funkcję? 

Jak wskazuje resort, nowy program ma zapewnić sfinansowanie aż 20 tysięcy instalacji przydomowej retencji. Taka ilość ma pozwolić na zgromadzenie miliona metrów sześciennych wody w miejscu jej opadu, jak donosi serwis tvn24.pl. Mieszkańcy domów jednorodzinnych będą mogli liczyć na dotację do 5 tysięcy złotych, z zastrzeżeniem że nie może ona przekraczać 80 procent kosztów, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 roku.

Jak zakłada ministerstwo, program "Moja Woda" będzie realizowany w latach 2020-2024, przy czym umowy będą podpisywane do 30 czerwca 2024 r., a środki będą rozdysponowane do końca 2024 r.

Na co należy przeznaczyć dofinansowanie?

Środki z programu „Moja woda”  mają być wykorzystane na zakup i instalację pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem. Przy założeniu, że woda ma nie trafiać m.in. kanalizacji deszczowej. 

Jak podaje serwis tvn24.pl resort szczególnie zaznacza, że pieniądze będzie można przeznaczyć na przewody odprowadzające wody opadowe, zbiornik retencyjny podziemny lub nadziemny, oczko wodne, instalację rozsączającą oraz elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.

Dofinansowanie z innych programów

Ministerstwo Klimatu zwróciło uwagę na fakt, że w dalszym ciągu trwa nabór wniosków na minimalizowanie ryzyka podtopień podczas opadów nawalnych w gminach miejskich i miejsko-wiejskich.  Kwota do rozdysponowania to 60 mln zł, a dotacje mają sięgać do 85 proc. kosztów kwalifikowanych. Kolejne trzy programy we współpracy z NFOŚiGW dotyczącymi retencji wody na wsi i w miastach są również opracowywane. Ich budżet ma wynieść 210 mln zł.

Jednak data 17 sierpnia jest również kluczowa. Będzie można składać wnioski o dofinansowanie inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach. Na ten cel zarezerwowano 100 mln zł ze środków norweskich.

Polecane