BiznesINFO.pl Praca Popularny bank wyszedł z niezwykle kontrowersyjną propozycją. Żądają opodatkowania pracy z domu
Unsplash.com Usman Yousaf

Popularny bank wyszedł z niezwykle kontrowersyjną propozycją. Żądają opodatkowania pracy z domu

12 listopada 2020
Autor tekstu: Konrad Karpiuk

Deutsche Bank proponuje opodatkowanie pracy zdalnej

Ekonomiści Deutsche Bank wysunęli propozycję, aby dodatkowo opodatkować pracę z domu. Pomysł dotyczy pracy w sytuacji już po pandemii i jedynie w przypadku osób, które mają możliwość pracowania w zakładzie pracy, ale tego nie robią.

Obecnie praca zdalna w wielu wypadkach nie jest wyborem, a obowiązkiem związanym z sytuacją pandemiczną. Jak jednak podaje Bloomberg, możliwość pracy zdalnej powinna być w przyszłości przywilejem tylko dla wybranych.

Być może jest to odpowiedź na przewidywania, że po skończeniu się pandemii, wielu pracowników nie będzie chciało wracać do pracy i będzie optować za pozostaniem w domach. Pytanie jednak na ile te spekulacje mogłyby się sprawdzić.

Sam Deutsche Bank uważa natomiast, że osoby pracujące na tzw. home office oszczędzają pieniądze na transporcie do pracy i z powrotem. Natomiast pracodawcy mogą oszczędzić dzięki temu, że nie ponoszą kosztów za miejsce pracy.

1 . Główny doradca premiera nie pozostawia złudzeń: Musimy zamknąć cały kraj 2 . Niespodziewane doniesienia zza kulis programu "Pytanie na śniadanie". Poważny konflikt, w tle zmiany prowadzących 3. Pobierający 500+ mają się z czego cieszyć. Od przyszłego roku ważne zmiany w świadczeniu

Ekonomista Deutsche Bank wskazuje gdzie trafiłyby pieniądze z tego podatku

Zdaniem ekonomistów wiele zawodów nie może być wykonywana zdalnie w żaden sposób, a są one ważne dla rozwoju gospodarki. To według Deutsche Bank jest wystarczającym powodem do opodatkowania pracujących z domu, aby finansowo wspierali biznesy, które nie mogą tak funkcjonować.

Wyliczenia Deutsche Bank wskazują, że gdyby opodatkowanie pracy zdalnej wprowadzić w USA, budżet państwa zostałby zasilony o 48 mld dolarów. W przypadku wprowadzenia podobnego rozwiązania w Niemczech, wpływy wyniosłyby 16 mld euro.

Pieniądze zdaniem ekspertów miałyby być przekazane na subsydia do wynagrodzeń pracowników, którzy zarabiają mniej. Oczywiście przysługiwałoby to jedynie tym, którzy oprócz nieprzekraczania progu dochodowego, nie mogliby pracować z domu.

- Ci, którzy mają na tyle szczęścia, żeby "odłączyć się" z pracy twarzą w twarz, są tego po prostu winni - mówił o Luke Templeman, ekonimista Deutsche Bank.

Obserwuj nas w
autor
Konrad Karpiuk

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie