500 plus do modyfikacji
Flickr/Narodowy Bank Polski, https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Autor Maria Glinka - 10 Listopada 2020

Pobierający 500+ mają się z czego cieszyć. Od przyszłego roku ważne zmiany w świadczeniu

Szykują się ważne zmiany w 500 plus dla osób niepełnosprawnych. Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy, dzięki której osoby pobierające emeryturę minimalną w dalszym ciągu będą otrzymywały świadczenie wspomagające w pełnej wysokości.

500 plus dla niepełnosprawnych pod pewnymi warunkami

500 plus przysługuje osobom niepełnosprawnym, które spełnią kluczowy warunek. Jednak, jak zaznacza Dziennik Gazeta Prawna, konstrukcja kryterium dochodowego jest dość specyficzna.

Ustawa z 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wskazuje, że do kryterium dochodowego wlicza się świadczenia pieniężne finansowane ze środków publicznych poza kilkoma wyjątkami. Do puli należy zatem doliczyć przede wszystkim emerytury, renty i kwotę świadczenia uzupełniającego.

Obecnie próg dochodowy wynosi 1700 zł. W związku z tym 500 plus w pełnej wysokości przysługuje tylko tym osobom, które pobierają emeryturę minimalną (1200 zł), rentę socjalną lub najniższą rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Pozostali świadczeniobiorcy otrzymują wsparcie pomniejszone o kwotę, która przekracza próg.

500 plus do zmiany. Obywatele nie będą stratni

Jednak z uwagi na planowaną waloryzację kwotowo-procentową najniższa emerytura ma zostać podwyższona o 50 zł do kwoty 1250 zł. Zmiany mają wejść w życie już 1 marca 2021 r.

Co zatem z osobami, które są uprawnione do pobierania pełnego 500 plus? Czy po przyszłorocznych zmianach będą otrzymywały 450 zł, a nie 500 zł jak do tej pory? Na to wskazuje brak przepisów ustawowych, które przewidywałyby cykliczne zmiany limitu dochodów, które wynikają z waloryzacji.

Jednak rząd postanowił zmienić zapisy, aby osoby o najniższej emeryturze i rencie w dalszym ciągu mogły pobierać pełne 500 plus. Dziennik Gazeta Prawna donosi, że modyfikacji zostaną poddane art. 2 i 4 ustawy z 31 lipca 2019 r. Nowelizacja zakłada podwyższenie kryterium dochodowego do 1750 zł. Identyczny zabieg zastosowano w tym roku.

Wprowadzenie tych zmian pozwoli na wypłacenie pełnego świadczenia przy podwyżce najniższej emerytury. Co więcej, uda się uniknąć zbyt wielkich strat w przypadku osób, które pobierają emeryturę wyższą niż minimalna. Beneficjenci już teraz otrzymują zaniżone 500 plus, a przyjęcie nowego progu dochodowego sprawi, że ich świadczenie nie ulegnie kolejnemu obniżeniu.

Dodatkowe benefity dla ogromnej grupy polskich emerytów? Dodatkowe świadczenia dla tysięcy seniorów jednym z głównych postulatów ŚIRDodatkowe benefity dla ogromnej grupy polskich emerytów? Dodatkowe świadczenia dla tysięcy seniorów jednym z głównych postulatów ŚIRCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Narodowa kwarantanna tuż tuż. Znamy już możliwą datę lockdownu
2. Kupił cukierki w Biedronce. Kiedy je rozpakował zobaczył okropny widok, który odbiera apetyt
3. 500 plus do przemeblowania, rząd zaplanował zmiany. Znamy już szczegóły

Kolejny wielki bank ostrzega klientów. Pieniądze stracisz łatwiej niż Ci się wydajeKolejny wielki bank ostrzega klientów. Pieniądze stracisz łatwiej niż Ci się wydajeCzytaj dalej

Polacy chętnie sięgają po dodatkowe pieniądze. Jednak wiele osób w dalszym ciągu nie spełnia wymogów

500 plus dla niepełnosprawnych cieszy się dużym zainteresowaniem wśród obywateli. Według wyliczeń ZUS do końca września 2020 r. złożono 879,3 tys. wniosków, spośród których 614 tys. zostało przyjętych przez ZUS.

Jak dotąd wydano 793,9 decyzji w sprawie 500 plus i prawie 80 proc. to decyzje pozytywne (632,5 tys.). Pozostałe 161,3 tys. zostały zaopiniowane negatywne. Najczęstszym powodem odmowy przyznania 500 plus był brak stwierdzenia niezdolności do samodzielnej egzystencji - odrzucono aż 89 proc. oświadczeń. Natomiast z uwagi na przekroczenie progu dochodowego nie przyjęto 11 proc. wniosków.

Oskarżany w aferze pedofilskiej kard. Gulbinowicz trafił do szpitala. Jego stan jest poważnyOskarżany w aferze pedofilskiej kard. Gulbinowicz trafił do szpitala. Jego stan jest poważnyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażająca wizja. Jasnowidz Jackowski widzi wojsko na ulicach, czy wejdzie do Warszawy?
  2. Jak będzie wyglądało Boże Narodzenie i Sylwester? Premier Morawiecki rozwiewa wszelkie wątpliwości
  3. W sobotę zamknęli część gospodarki, w niedzielę chcą sprawę odkręcać. Jest pomysł na otwarcie sklepów
  4. Niemcy handlują nim na potęgę. Gaz pieprzowy sprzedają nawet Somalii
  5. Odkrycie sprzed tysięcy lat na Śląsku. Ostatni tego typu skarb, powstał jeszcze przed Chrystusem
  6. Majątek Roberta i Anny Lewandowskich został ujawniony. Kosmiczne pieniądze, kwota rzuca na ziemię
  7. Masz ochotę na małe co nieco? Za mniej niż 5 zł zrobisz przepyszny i zdrowy deser bez cukru, przepis jest banalnie prosty
Będzie europejska płaca minimalna. Przełomowy projekt już budzi kontrowersjeBędzie europejska płaca minimalna. Przełomowy projekt już budzi kontrowersjeCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News