BiznesINFO.pl Polska i Świat CPK: w tym roku wybór generalnego projektanta terminala pasażerskiego. Inwestycja w cieniu wysiedleń
Biznes Info

CPK: w tym roku wybór generalnego projektanta terminala pasażerskiego. Inwestycja w cieniu wysiedleń

2 stycznia 2022
Autor tekstu: Joanna Leja

W 2022 r. CPK planuje złożyć wniosek o decyzję środowiskową dla Portu Solidarność, oraz wyłonić projektanta generalnego, który zrobi projekt głównego terminala pasażerskiego i węzła przesiadkowego.

– W 2022 r. w ramach master planu zapadną kolejne decyzje, które będą miały bezpośredni wpływ m.in. na kształt lotniska, jego funkcjonowanie, integrację z koleją – powiedział PAP rzecznik spółki Centralny Port Komunikacyjny Konrad Majszyk .

Jak przekazał Majszyk, w 2022 r. spółka CPK przewiduje złożenie wniosku o decyzję środowiskową dla Portu Solidarność. Zapewnił, że nadrzędnym celem jest rozpoczęcie budowlanych prac przygotowawczych przed końcem 2023 r.

– Zmierzamy temu konsekwentnie, krok po kroku, podporządkować nasze działania – podkreślił Majszyk.

Wybór projektanta generalnego

– W 2022 r. planujemy wyłonić z listy światowych pracowni architektonicznych, które biorą udział w przetargu, tzw. master architekta, czyli projektanta generalnego. Wskażemy podmiot z międzynarodowym doświadczeniem przy dużych inwestycjach lotniskowych, który wykona projekt głównego terminala pasażerskiego i węzła przesiadkowego – wyjaśnia rzecznik. Jak dodał, do master architekta będą dołączali wykonawcy pozostałych prac projektowych, których spółka planuje wybrać w kolejnych przetargach.

Lokalizacja budzi kontrowersje

Warto przypomnieć, że położenie CPK budzi spore kontrowersje , szczególnie wśród mieszkańców miejscowości na terenie, których powstanie Port Solidarność. Obszar nowego lotniska to ok. 41 km kw. na terenie gmin Baranów, Teresin i Wiskitki. Teren został wybrany tak, żeby zapewnić optymalne parametry operacyjne, jak podkreśla CPK. Jednak wiele osób może stracić dorobek całego życia przez tę inwestycję.

– Obszar preferowanej lokalizacji lotniska, który przedstawiliśmy mieszkańcom w połowie grudnia, zostanie w 2021 r. doprecyzowany przy udziale m.in. master plannera - na potrzeby wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. Jednocześnie zakończymy badania środowiskowe i terenowe, które trwają na dużą skalę od początku 2021 r. – wyjaśnił Konrad Majszyk.

Jak podał rzecznik CPK planuje w nadchodzącym roku kontynuację wykupu nieruchomości w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć, który trwa od grudnia 2020 r. Część umów jest podpisana, następne transakcje są w przygotowywaniu, a rzeczoznawcy majątkowi dokonują wycen, na podstawie których składamy kolejne oferty nabycia. Wskazał, że dotychczas do PDN zgłosiło się ponad 200 właścicieli.

– Dla wszystkich uczestników PDN obowiązuje szereg ułatwień, np. organizację i sfinansowanie przez spółkę CPK przeprowadzki, pokrycie przez CPK kosztów obsługi prawnej, możliwość użytkowania nieruchomości po dokonaniu transakcji, a przed rozpoczęciem prac budowlanych – tłumaczył.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią. W ramach tego projektu na ok. 3000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy "Solidarność", który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie.

Obserwuj nas w
autor
Joanna Leja

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie