Co zrobić w przypadku zgubienia dowodu osobistego?
pixabay.com
Autor Magdalena Chajzler - 3 Stycznia 2021

Co zrobić w przypadku zgubienia dowodu osobistego?

Zgubienie dokumentów, a szczególnie dowodu osobistego, to niemały problem. Po stwierdzeniu zgubienia dowodu osobistego należy jak najszybciej zastrzec dokument tożsamości. Gdzie to zrobić?

Gdzie należy zgłosić zgubienie dowodu osobistego?

Ponieważ zgubiony dowód osobisty może posłużyć osobom trzecim do wyłudzenia kredytu, zakupów na raty, wynajmu mieszkania i kradzieży jego wyposażenia lub innego rodzaju kradzieży tożsamości, należy fakt zgubienia dowodu osobistego zgłosić jak najszybciej w najbliższym banku.

Wszystkie banki w Polsce, a także szereg innych instytucji – firmy leasingowe, operatorzy telekomunikacyjni, wypożyczalnie – należą do systemu „Dokumenty Zastrzeżone”, dzięki czemu szybko i sprawnie można zastrzec zgubiony dokument.

Jak zastrzec zgubiony dowód osobisty?

W celu zastrzeżenia zgubionego dowodu osobistego należy udać się do swojego lub innego banku i zgłosić fakt zgubienia dokumentu tożsamości. W ramach systemu „Dokumenty Zastrzeżone” dane zostaną automatycznie przekazane do wszystkich banków, firm i instytucji, które również należą do tego systemu.

Zastrzeżenia najlepiej dokonać osobiście w banku, ale w szczególnych sytuacjach można to zrobić telefonicznie – w tym celu należy zadzwonić pod numer +48 828 828 828 lub przez stronę www.bik.pl.

W systemie „Dokumenty Zastrzeżone” można zastrzec również inne dokumenty tożsamości – paszport, prawo jazdy itp.

Czy zgubienie dowodu osobistego zawsze należy zgłaszać na policję?

Samo zgubienie dowodu osobistego czy innego dokumentu tożsamości nie jest przestępstwem. Dopiero w momencie utraty dokumentu wskutek kradzieży, włamania czy rozboju warto zgłosić się na komisariat. Niezależnie od zgłoszenia utraty dowodu osobistego na policji powinno się zastrzec dokument w banku.

Czasowe zawieszenie dowodu osobistego

W przypadku zgubienia dowodu osobistego wydanego po 4 marca 2019 roku, który zawiera warstwę elektroniczną, czyli tzw. e-dowodu, dokument można czasowo zawiesić. Jest to dobrym wyjściem w przypadku, gdy jest szansa, że dowód osobisty się odnajdzie. Zawieszenie e-dowodu trwa 14 dni, jeśli w tym czasie dokument nie odnajdzie się i nie zostanie odwieszony, wówczas ulega automatycznemu unieważnieniu.

Zawieszenia e-dowodu można dokonać przez Internet (poprzez Profil Zaufany) lub w dowolnym urzędzie gminy.

Zgubienie dowodu osobistego za granicą

Jeśli do zgubienia dowodu osobistego dojdzie za granicą, utratę dokumentu można zgłosić w polskim konsulacie. W tym celu składa się formularz utraty dowodu osobistego. Można to zrobić osobiście lub wysłać taki formularz faksem czy pocztą.

Co zrobić w przypadku, gdy na zgubiony dowód osobisty zostanie zaciągnięty kredyt?

Osoba, która zgubiła dowód osobisty, nie odpowiada za spłatę wyłudzonego kredytu czy innego zobowiązania finansowego. Trzeba się jednak przygotować na długie spory sądowe, sporządzanie licznych ekspertyz, w tym grafologicznych. Dlatego, w miarę możliwości, zgubiony dowód osobisty należy jak najszybciej zastrzec.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News