BiznesINFO.pl
EN 01532739 0033

Marek BAZAK/East News

Co zamiast kopciucha, czyli jak ogrzać dom bez węgla

8 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Redakcja BiznesInfo

Udostępnij:

Temat smogu oraz konieczności zmniejszenia jego emisji, staje się w naszym kraju coraz głośniejszy. Dzieje się tak za sprawą masowej wymiany starych pieców węglowych na przyjaźniejsze środowisku urządzenia grzewcze nowszej daty. W województwie śląskim, gdzie smog był odczuwalny najbardziej, mieszkańcy mieli obowiązek pozbycia się pieców węglowych do stycznia 2022 r. Dla kolejnych województw zostały wyznaczone terminy na kolejne lata, nawet do 2027 r. w województwie lubelskim.

Co wybrać zamiast „kopciucha”? To chyba najważniejsze pytanie, które pojawia się w tej kwestii. Wybór urządzenia wskazuje nam dalsze wydatki związane z potrzebnym paliwem, zasilaniem oraz bardziej lub mniej potrzebnymi pracami termomodernizacyjnymi. Poniżej przedstawiamy najlepsze alternatywy dla pieców węglowych, wraz ze wskazaniem ich największych zalet oraz niedoskonałości.

Kocioł kondensacyjny na gaz ziemny

Kocioł ten korzysta z istniejącego już przyłącza gazu, zatem pod kątem potrzebnych warunków jest to opcja szczególnie komfortowa. Takie kotły obsługuje się i ustawia zdalnie, co zmniejsza ryzyko zrobienia sobie krzywdy podczas obsługi. Podstawową wadą tego rozwiązania jest obecna cena gazu, która rośnie w rekordowym tempie i nie można określić, czy i kiedy zacznie ona spadać.

Kocioł kondensacyjny na gaz płynny

Tutaj nie potrzebne jest przyłącze gazu, za to musisz zaopatrzyć się w zbiornik na gaz płynny. Pozwala to na ogrzewanie gazowe w miejscach, które np. z powodu odległości, nie mogą pozwolić sobie na przyłącze. Jednakże decydując się na taką opcję ponosisz również wysokie koszty za gaz. W przypadku dzierżawy zbiornika ceny jeszcze bardziej rosną.

Pompa ciepła

Jest to jedno z najchętniej wybieranych urządzeń, głównie z uwagi na stosunkowo niskie koszty instalacji oraz brak konieczności używania gazu lub prądu do ogrzewania. Pompy wytwarzają ciepło za pomocą wody, gruntu lub powietrza, w zależności od rodzaju urządzenia. Dodatkowo działają one sprawnie zarówno ze starymi jak i nowymi grzejnikami – choć wielu fachowców, przed wyborem pompy ciepła, zaleca wykonanie solidnej termomodernizacji budynku.

Ogrzewanie elektryczne

Podobnie jak w przypadku kotłów kondensacyjnych na gaz ziemny, wykonanie instalacji takiego ogrzewania wymaga wyłącznie przyłącza (tutaj do prądu), a wykonanie instalacji jest stosunkowo tanie. Opcja ta zyskuje na popularności, a w niektórych gospodarstwach domowych. całkowicie rezygnuje się z gazu na rzecz prądu. Jednak należy mieć na uwadze, że jego cena również mocno poszybowała w górę, natomiast w przypadku braku prądu pozostaniemy bez ogrzewania.

Kocioł na pellet

Jest to najkorzystniejsza opcja, jeżeli zależy nam na pozostaniu przy paliwie stałym. Kotły na pellet posiadają niską emisyjność, zachowują sprawność przez długi czas i są odpowiednio certyfikowane. Wadą po raz kolejny jest cena – w ostatnim czasie koszty zakupu pelletu wzrosły bardzo drastycznie.

Jeśli nie mieszkasz na śląsku, to może się wydawać, że czasu na wymianę pozostało jeszcze sporo. Jednakże warto przygotować się do tego czym prędzej, zwłaszcza biorąc pod uwagę niestabilne ceny gazu oraz prądu. Pamiętaj też, że pozostając przy swoim starym piecu musisz liczyć się z grzywną o wysokości 5000zł. Warto zatem zdecydować się na ten ważny wydatek, tym bardziej, że do dyspozycji mamy całkiem sporo programów dotacyjnych, dzięki którym potrzebne koszty znacznie się obniżą. Obecnie mamy do dyspozycji następujące opcje:

● „Czyste powietrze” to program rządowy, dzięki któremu można uzyskać nawet do 69tyś.zł. dotacji – nie tylko na wymianę pieca na nowe urządzenie, ale także na prace termomodernizacyjne w budynkach przystosowanych do ogrzewania „kopciuchem”.

● „Stop Smog" został wprowadzony z myślą o gminach w obszarach, gdzie obowiązują uchwały antysmogowe. Za jego sprawą można otrzymać dofinansowanie w wysokości do 53tyś.zł. na wymianę bądź likwidację źródeł ciepła i termomodernizację w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.

● Wojewódzkie, gminne lub miejskie dotacje obejmują wymianę pieca węglowego na nowe urządzenie grzewcze. Wysokość takiej dotacji ustalana jest indywidualnie.

● Ulga termomodernizacyjna to ulga podatkowa dla właścicieli oraz współwłaścicieli domu jednorodzinnego. Maksymalny limit odliczeń, których podatnik może dokonać w jej ramach, wynosi 53 tys. zł.

Tagi:

ceny energii

Redakcja BiznesInfoAutor

Redakcja BiznesInfo

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

PGNiG zabezpieczyło kontrakty na zakup gazu do Baltic Pipe

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 08.06.2019. n/z Stos wegla przygotowany na sprzedaz.

Energetyka

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych sprowadza węgiel. Planowana dostawa w październiku

Czytaj więcej >
Materiał ilustracyjny

Energetyka

Wybuch w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej. Trzech rannych w ciężkim stanie

Czytaj więcej >
Domena publiczna

Energetyka

Rząd podał ile węgla trafi do Polski

Czytaj więcej >

Energetyka

Enea inwestuje. Nowe inwestycje pozwolą uzyskać dodatkowy milion ton węgla rocznie

Czytaj więcej >
Liczniki energii elektrycznej

Energetyka

Minister Moskwa: Planujemy dodatek energetyczny dla użytkowników pomp ciepła i klasycznych grzejników

Czytaj więcej >