Swietłana Cichanouska
SERGEI GAPON/AFP/East News
Autor Maria Glinka - 17 Sierpnia 2020

Cichanouska wydała przełomowe oświadczenie, jest gotowa objąć władzę. W Mińsku zawrzało

Walka między Swietłaną Cichanouską a Aleksandrem Łukaszenką wkroczyła w nowy etap. Opozycjonistka opublikowała oświadczenie, w którym wyznaje, że jest gotowa przejąć obowiązki narodowego lidera Białorusi.

Cichanouska nowym przywódcą? Łukaszenko do dymisji

W związku z falą protestów, która rozgorzała na Białorusi po wyborach prezydenckich, Swietłana Cichanouska wydała ważny komunikat. We wpisie na Twitterze poinformowała, że jest gotowa "działać jako narodowy przywódca, aby kraj uspokoił się i wszedł w normalny rytm, abyśmy uwolnili wszystkich więźniów politycznych i w krótkim czasie przygotowali ramy prawne dla nowych wyborów prezydenckich - prawdziwych, uczciwych, które zostaną zaakceptowane przez społeczność międzynarodową". Cichanouska jest przekonana, że nadszedł odpowiedni moment, aby "wyjść z kręgu", w którym Białoruś znalazła się 26 lat temu - tak długo krajem rządzi Aleksander Łukaszenka.

W jej ocenie Białoruś mierzy się z "trudnym okresem, kiedy podległość graniczy z heroizmem, a rozpacz z odwagą". Powodem niepokojącej kondycji państwa są nieetyczne praktyki Łukaszenki, który najpierw odniósł miażdżące choć wątpliwe zwycięstwo w wyborach, a potem rozkazał służbom brutalne tłumienie protestów powyborczych.

Cichanouska z apelem do milicji

W oświadczeniu Cichanouska zachęciła białoruskich urzędników i funkcjonariuszy milicji do przejścia na stronę demonstrujących. Zapewniła, że otrzymają amnestię pod warunkiem, że zdecydują się wesprzeć protestujących.

"Białorusini to ludzie, którzy nie akceptują przemocy. Są szczodrzy i sprawiedliwi. I jeśli wy postanowicie nie wypełniać zbrodniczych rozkazów i przejść na stronę społeczeństwa, oni wam wybaczą i poprą was", czytamy we wpisie na Twitterze.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Polak odnalazł wielki skarb sprzed tysięcy lat. Nie mógł się nadziwić temu, co zobaczył
2. Janina Ochojska w żałobie, przekazała tragiczne informacje. Nie żyje Henryk Wujec

Niedziele demonstracje na Białorusi

W niedzielę 16 sierpnia odbyła się największa jak dotąd powyborcza manifestacja. Liczba protestujących, którzy wyszli na ulice Mińska, aby sprzeciwić się Łukaszence i okazać wsparcie Cichanouskiej, wahała się między 150 a 200 tys. Wśród postulatów demonstrujących znalazło się przede wszystkim rozpisanie nowych wyborów prezydenckich. "Twoje 80 proc. krzyczą do ciebie - odejdź" - to jedno z haseł wczorajszej demonstracji, jak podaje RMF FM.

Poza tym protestujący domagają się uwolnienia więźniów politycznych i wszystkich, którzy zostali zatrzymani od 10 sierpnia 2020 r. Protesty zostały zorganizowane również w innych miastach Białorusi. Tym razem w trakcie manifestacji nie interweniowała milicja.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pilny apel Ministerstwa Zdrowia. Nowe ognisko koronawirusa
  2. Będą wielkie zmiany w Polsce. Jest ostrzeżenie dla turystów
  3. Nad bankami i ich klientami zbierają się ciemne chmury. Po wakacjach dostaniesz mocno po kieszeni
  4. Jest miejsce, gdzie zatankujesz znacznie taniej. Paragony mówią same za siebie
  5. Polacy jeżdżą tam wyjątkowo tłumnie każdego roku. Właśnie padł rekord zakażeń
  6. Robiąc ogórki małosolne, pamiętaj o 4 ważnych zasadach. Będą wtedy idealnie chrupkie
Po 35 latach w garażu w Belgii odnaleźli 4 kultowe polskie samochody w stanie idealnym. Fani będą zachwyceniPo 35 latach w garażu w Belgii odnaleźli 4 kultowe polskie samochody w stanie idealnym. Fani będą zachwyceniCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News