BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Broniarz: będziemy walczyć o podwyżki dla nauczycieli, którzy strajkowali

14 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomir Broniarz, zapowiedział dzisiaj, że będzie domagał się podwyżek o 9,6% obecnej pensji dla nauczycieli którzy strajkowali, tak aby wyrównać to, co finansowo utracili z powodu strajku.

ZNP pracuje nad projektem ustawy na mocy której samorządy będą w stanie wypłacić nauczycielom dodatki, które wyrównanają ich obcięte przez strajk pensje - pisze Business Insider Polska. 

Premie za strajk 

Ostatnia próba, jaką podjęły samorządy, aby wyrównać nauczycielom pensje, które zostały mocno okrojone o dni strajkowe, spełzła na niczym. Mimo szczerych chęci, prawo polskie nie daje możlwiości uzupełnienia nauczycielskich wynagrodzeń przez samorząd. W dodatku za okres strajku także prawnie nie należą się żadne pieniądze. Stąd pomysł ZNP, by zmienić ustawę. 

ZNP chce przygotować projekt uchwały, która zmierza do tego, aby na mocy przepisów o Karcie nauczyciela samorząd terytorialny nauczycielom pracującym na ich terenie podniósł wynagrodzenie zasadnicze o 9,6 proc. - wybrzmiało z ust Sławomira Broniarza. Chcielibyśmy, żeby każda nasza jednostka organizacyjna przesłała projekt takiej uchwały do swojego organu prowadzącego jako propozycję zadośćuczynienia za tych 18 dni - dodał szef ZNP. 

Różnica między oczekiwaniami ZNP a propozycją rządu

Przede wszystki chodzi tutaj o terminy. Rząd proponował nauczycielom również 9,6%, ale od września, a ZNP chce tych podwyżek już w czerwcu, co mogłoby zrekompensować straty za czas strajku. ZNP i FZZ odzruciło także preopozycję Beaty Szydło, która oprócz podwyżki planowała także zwiększenie nauczycielskiego pensum, czy liczbę godzin spędzanych w pracy. Nauczyciele tłumaczą to tym, że wtedy pensje w zasadzie realnie nie wzrosną i tłumaczyli stronie rządowej, że duża część ich pracy ma miejsce w domu, przy przygotowaniu do zajęć lekcyjnych. 

Kasper Starużyk

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Mezczyzna wyjmuje korespondencje z ZUS-u

Praca

ZUS przypomina o dopełnieniu obowiązków. Inaczej możemy stracić zwolnienie lekarskie

Czytaj więcej >
Wieszanie billboardu

Praca

Billboard wymierzony w PLL LOT blokowany przez firmy reklamowe

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Oszczednosci starszej osoby na emeryturze.

Praca

Zmieniają się limity dla dorabiających emerytów. ZUS podał nowe kwoty

Czytaj więcej >
prezenty dla koleżanki z pracy

Praca

Urodziny koleżanki z pracy? Zobacz wyjątkowe inspiracje prezentowe!

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z List z ZUSu.

Praca

ZUS prosi o dopilnowanie ubezpieczenia. Inaczej zostaniemy z niczym

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Mezczyzna wyjmuje korespondencje z ZUS-u

Praca

ZUS nadal przypomina o ważnej aktualizacji. Inaczej możemy wpaść w tarapaty

Czytaj więcej >