Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Bardzo zła sytuacja z cenami warzyw. Powodem brak reakcji rządu
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 03.03.2023 21:06

Bardzo zła sytuacja z cenami warzyw. Powodem brak reakcji rządu

Warzywa w sklepie
East News

Polska Federacja Producentów Żywności Związku Pracodawców alarmuje o gwałtownie rosnących cenach warzyw. Już na jesieni miały pojawiać się ostrzeżenia na ten temat, lecz rząd miał je ignorować.

Ceny idą do góry

Drożeją praktycznie wszystkie warzywa dostępne na rynku. Jak podaje portal Gazeta.pl, ceny hurtowe papryki sięgają 20 zł/kg, zaś za główkę kalafiora trzeba zapłacić nawet 16 zł.

Jak się okazuje, tej sytuacji można było uniknąć. Jak wynika z wypowiedzi dyrektora generalnego Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców Andrzeja Gantnera dla Gazety.pl, pojawiały się ostrzeżenia na ten temat.

Zdaniem Gantnera, sytuacja dotyczy głównie warzyw ciepłolubnych. Producenci szklarniowi na jesieni alarmowali przed problemami spowodowanymi cenami energii.

Plantatorzy ostrzegali, rząd ignorował

Sytuacja miała być tak zła, że niektórzy z producentów po prostu nie przeprowadzili nasadzeń. Zdaniem dyrektora generalnego Federacji, rząd ostrzeżenia słyszał, ale nie reagował.

Jak powiedział Gantner Gazecie.pl, winna tej sytuacji jest polityka energetyczna rządu. Dzięki niej, firmy energetyczne mają znakomite zyski za zeszły rok.

Sytuacja ustabilizuje się “wkrótce”

Z drugiej jednak strony, przedsiębiorcy ponoszą znacznie wyższe koszty produkcji. Ze słów Gantnera wynika, że jest to efekt ignorowania ostrzeżeń.

Gantner zapowiedział również w rozmowie z Gazetą.pl, że do 3 tygodni powinna ruszyć produkcja w Holandii. Dopiero wtedy sytuacja powinna się zacząć stabilizować.