BiznesINFO.pl Finanse Banki podnoszą ceny usług. Inaczej przestaną zarabiać
pixabay, adnovak

Banki podnoszą ceny usług. Inaczej przestaną zarabiać

15 maja 2021
Autor tekstu: Kamila Jeziorska

Opłaty bankowe wędrują wciąż w górę i nic nie zapowiada tego, aby miałyby przestać. Obniżone stopy procentowe spowodowały, że banki straciły jedną z najbardziej rentownych gałęzi przychodów. Teraz będą szukać w kieszeniach swoich klientów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Skąd wynikają podwyżki bankowe

  • W jaki sposób zmienia się polski system bankowy

  • Jakie usługi bankowe są droższe

Opłaty bankowe pokłosiem obniżenia stóp procentowych

O tym, że darmowa bankowość to przeszłość eksperci informowali już w zeszłym roku. Podkreślali, że jest to pokłosie decyzji NBP o obniżeniu stóp procentowych, bowiem banki przestały de facto zarabiać. Większość klientów miała nadzieję na to, że to stan przejściowy, ale nic bardziej mylnego - ostatnie analizy nie zostawiają żadnych złudzeń.

Analityk DM BDM Michał Fidelus w rozmowie z PAP Biznes powiedział, że w obliczu obniżek stóp procentowych, banki szukają możliwości na odbudowanie swojego przychodu. Ekspert podkreśla, że poza dyscypliną finansową należy wziąć także pod uwagę kwestie związane z opłatami i prowizjami.

Idealnie obrazują to dane Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Bankier.pl podaje, że według nich zysk z tytułu odsetek spadł o 4,3 proc., natomiast z tytułu prowizji wzrósł o 11 proc. Dane GUS również potwierdzają podwyżki w bankach. Wynika z nich, że w skali rok do roku usługi bankowe zdrożały o ok. 47,6 proc.

Michał Selbka, dyrektor w S&P, główny analityk agencji odpowiedzialny za ocenę ryzyka krajowego sektora bankowego (BICRA) tłumaczy, że banki podnoszą różne opłaty po to, aby podnieść zyskowność sektora. Tylko w ubiegłym roku banki odnotowały spadek zysków o niemal 50 proc.

Opłaty bankowe wciąż w górę

Polski sektor bankowy jest w dużej mierze uzależniony od odsetek. Niemal natychmiastowe reakcje poszczególnych instytucji na obniżkę stóp procentowych to pokłosie tego układu. Potwierdza to nie tylko dyrektor w S&P, ale również prezes Alior Banku Iwona Duda.

Cytowana przez bankier.pl powiedziała, że nastąpiło przetasowanie - dotychczasowy duży zysk z odsetek zakończył się. Obecnie polski sektor bankowy zmierza ku temu, który jest obecny w większości krajów Europy, a mianowicie ku systemowi prowizyjnemu.

Jak się okazuje, banki nie tylko podwyższają opłaty z tytułu swoich usług, ale również szukają innych możliwości. Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu PKO BP zapowiedziało wejście na rynek z ofertą ubezpieczeniową.

Eksperci podkreślają, że banki nie podwyższają opłat bankowych za wszystkie swoje usługi, a jedynie za te, które nie spowodują odpływu klientów. Zwracają tutaj uwagę na takie aspekty jak prowadzenie rachunku bankowego czy opłaty za wykonanie przelewu. Podwyżce mogły ulec także opłaty za wypłaty z bankomatów.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Obserwuj nas w
autor
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie