Arechin i Planquenil wśród leków reglamentowanych
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 13.03.2020. Epidemia koronawirusa. Kolejka przed apteka. Naczelna Izba Aptekarska rekomenduje wpuszczanie do srodka po jednym kliencie badz obslugiwanie przez okienko do trybu nocnego.
Autor Maria Glinka - 2 Kwietnia 2020

W aptece już się nie obkupisz. Od dziś resort wprowadza reglamentację leków

Arechin i Plaquenil od dziś będą trudniej dostępne dla pacjentów. Na mocy nowego obwieszczenia ministra zdrowia od 2 kwietnia zostaje wprowadzona reglamentacja tych leków, ze względu na ich przydatność w leczeniu COVID-19.

Arechin ma pomóc najbardziej potrzebującym

Arechin i Plaquenil mają trafić w pierwszej kolejności do szpitali, które zajmują się leczeniem pacjentów z COVID-19 oraz do osób w izolacji pozostających pod nadzorem resortu zdrowia. Taką decyzję obwieściło wczoraj Ministerstwo Zdrowia w związku z panującą w Polsce sytuacją epidemiologiczną.

Biedronka zmienia godziny otwarcia. Zakupy zrobisz przez całą dobęBiedronka zmienia godziny otwarcia. Zakupy zrobisz przez całą dobęCzytaj dalej

Co więcej, te środki lecznicze zostaną objęte zakazem ordynowania i wydawania w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym we wskazaniach COVID-19 lub ze względu na leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami typu beta takich jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2 – podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Specjalne zasady zakupu leków

Arechin i Plaquenil będzie można w dalszym ciągu dostać w aptekach, ale wyłącznie na określonych zasadach. Sprzedaż Arechinu ma się w odbywać jedynie w oparciu o receptę z 30 proc. odpłatnością. Natomiast Planquenil będzie dostępny w obrocie detalicznym zgodnie ze wskazaniami leczniczymi zawartymi w charakterystyce produktu oraz w trybie refundacji indywidualnej.

Ponadto wprowadzono ograniczenia ilościowe dla pacjentów, którzy przyjmują te leki w celu leczenia chorób innych niż COVID-19 np. tocznia rumieniowatego reumatoidalnego zapalenia stawów. Chorzy będą mogli zakupić maksymalnie 2 opakowania Arechinu i Plaquenilu (po 30 tabletek) lub 1 opakowanie Plaquenilu (po 60 tabletek) na okres 30 dni.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Trwają prace nad programem 1000 plus. Do kogo wkrótce mogą trafić pieniądze?

Skomplikowana procedura wydawania leków

Obwieszczenie dookreśla tryb dystrybucji tych dwóch środków leczniczych do pacjentów. Po otrzymaniu recepty pacjent powinien zatelefonować do najbliższej apteki w celu rezerwacji leku. W przypadku e-recepty należy podać nr PESEL i nr PIN, a przy recepcie papierowej – unikalny numer danej recepty.

Od czwartku ważna zmiana w zakupach. Nie zrobisz ich już bez rękawiczekOd czwartku ważna zmiana w zakupach. Nie zrobisz ich już bez rękawiczekCzytaj dalej

Na tej podstawie farmaceuta będzie mógł zamówić Arechin bezpośrednio od producenta (z hurtowni Adamed Pharma S.A.), który przekaże lek do apteki wskazanej przez pacjenta.

Procedura wydawania Plaquenilu jest bardziej skomplikowana przez wzgląd na fakt, że jest to lek niezarejestrowany w Polsce i sprowadzany w trybie „importu interwencyjnego”. Po otrzymaniu zgłoszenia telefonicznego farmaceuta ma obowiązek zamówić lek z hurtowni, która posiada zgodę na sprowadzenie tego środka leczniczego do Polski – czytamy w obwieszczeniu.

Odebranie leków z apteki będzie możliwe po telefonicznej informacji od farmaceuty o dostarczeniu produktu do wskazanego punktu.

Resort zdrowia chce zadbać o chorych na COVID-19

Jak zaznacza resort zdrowia utrudniona procedura zdobycia leków ma zapewnić ich dostępność pacjentom, którzy faktycznie ich potrzebują. Wprowadzenie reglamentacji Arechinu i Plaquenilu ma na celu uniknięcie nieuzasadnionego stosowania środków leczniczych bez wskazania medycznego oraz gromadzenia zapasów – podaje medexpress.pl.

Ordynacja i realizacja recept ma być przedmiotem kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), ministra zdrowia lub Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego.

Policja już nie tylko wystawi mandat za łamanie zakazów. Zaczęły się aresztowaniaPolicja już nie tylko wystawi mandat za łamanie zakazów. Zaczęły się aresztowaniaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Michał zmarł na koronawirusa, był młody, zdrowy. "Nudzisz się? Mój brat też chciałby, ale nie żyje"
  2. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Pilne zmiany na największym lotnisku w Polsce. Weszły w życie nowe, surowe przepisy
Produkty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieProdukty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News