Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Przełomowe wieści ws. nowej akcyzy. Resort w ostatniej chwili zmienił decyzję
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 30.06.2020 02:00

Przełomowe wieści ws. nowej akcyzy. Resort w ostatniej chwili zmienił decyzję

Akcyza
pexels.com/Tookapic

W lipcu akcyzy jeszcze nie będzie

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji znalazł się w niedzielę projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku akcyzowego od płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich. Przedsiębiorcy i użytkownicy e-papierosów mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ do rozmów o ustawie Ministerstwo wróci dopiero we wrześniu.

"Zarządza się zaniechanie poboru podatku akcyzowego od podatników dokonujących czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem akcyzowym [...], których przedmiotem jest płyn do papierosów elektronicznych lub wyroby nowatorskie" - głosi rozporządzenie Ministra.

Akcyza później. Powód? Koronawirus

Ministerstwo swoją decyzję tłumaczy w uzasadnieniu epidemią wirusa COVID-19: "Wydanie projektowanego rozporządzenia związane jest z panującą obecnie pandemią COVID19. Występująca sytuacja kryzysowa wywołana rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 spowodowała liczne ograniczenia dla podmiotów dotyczące m.in. możliwości założenia składu podatkowego".

W Ocenie Skutków Regulacji napisano, że przez odroczenie wprowadzenia nowego podatku budżet straci 170 milionów złotych, które do końca września miałyby wpłynąć z ramienia nowej akcyzy.