BiznesINFO.pl Polska i Świat 500 plus na dentystę? Wiemy, co należy ci się od NFZ
Fot. BiznesINFO

500 plus na dentystę? Wiemy, co należy ci się od NFZ

13 kwietnia 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Jednym z problemów publicznej opieki zdrowotnej w Polsce jest to, że z pomocy stomatologicznej korzystamy już w zasadzie domyślnie prywatnie. Nawet mimo wysokich kosztów. Trudnością są oczywiście długie kolejki, jednak należy wziąć pod uwagę, że katalog usług refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest całkiem obszerny.

Stomatolog w ramach NFZ

Pierwszą ważną informacją dotyczącą rozpoczęcia opieki lub leczenia stomatologicznego jest to, że do lekarza możemy się udać bez skierowania . Wystarczy, że jesteśmy ubezpieczeni, tj. mamy prawo do uzyskiwania świadczeń zdrowotnych.

Uiszczanie składek zdrowotnych to jeden warunek, ale drugim jest jeszcze odnalezienie stomatologa, który zawarł kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia i świadczy usługi opłacone w jego ramach. Specjalistów oferujących świadczenie refundowane znaleźć można pod adresem gsl.nfz.gov.pl oraz terminyleczenia.nfz.gov.pl. Na drugiej stronie można także zapoznać się z terminami oczekiwania na przyjęcie.

Pobyt w sanatorium będzie droższy. Szykują się wysokie podwyżki

Dostępne usługi medyczne

W ramach refundowanych usług możemy odwiedzić stomatologa m.in. w celu zapobieganiu próchnicy . Profilaktyka obejmuje badanie stomatologiczne raz w roku, kontrolne badania trzy razy do roku oraz usunięcie kamienia nazębnego raz w roku. Warto zaznaczyć, że w przypadku wszystkich zabiegów stomatologicznych w ramach świadczenia przysługuje bezpłatne znieczulenie w postaci żelu lub sprayu, nasiękowe (nakłucie) lub przewodowe.

U stomatologów z podpisanym kontraktem z NFZ leczyć można także dziąsła i parodontozę . Dokonywane jest płukanie kieszonek dziąsłowych, aplikacja leków, leczenie zmian i chorób błony śluzowej, kiretaż (usunięcie płytki bakteryjnej i kamienia z kieszonek) oraz plastyka wędzidełek. W ramach NFZ można też otrzymać protezę zębową, lecz tylko, jeśli w jednym łuku brakuje co najmniej 5 zębów.

Lista dostępnych usług jest znacznie dłuższa, obejmuje m.in. zdjęcia RTG (2 w roku), leczenie próchnicy, leczenie chirurgiczne (m.in. usunięcie zębów,  tym ósemek, repozycja i unieruchomienie zwichniętej żuchwy, zakładanie szyn, zaopatrzenie rany), leczenie chorób przyzębia czy leczenie protetyczne. Szczegóły można znaleźć na stronie nfz.gov.pl.

Stomatolog NFZ da kobiet w ciąży

Należy pamiętać, że specjalną opieką są objęte kobiety w ciąży i połogu (do 42 dni po porodzie). Mogą one skorzystać z takich usług jak czasowe wypełnienie kanału zębów lub wypełnienie stałe, usunięcie żywej i martwej miazgi, leczenie kanałowe (2 i 3 kanały, także z zakażonymi kanałami z wypełnieniem), usunięcie złogów nazębnych oraz badań kontrolnych raz na 3 miesiące.

ZUS oferuje darmowy pobyt w sanatorium. Wiemy, kto może skorzystać
Krótszy czas oczekiwania na sanatorium. Jest na to prosty sposób
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz specjalizujący się w zagadnieniach naukowo-technicznych. Prowadziłem serwis dobreprogramy.pl oraz miesięcznik „IT Professional”, pisałem dla Wirtualnej Polski. Budowałem marki spółek branży IT w modelu content-driven marketing.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie