Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wakacyjne 500 plus z ograniczonym czasem. Znamy już termin ważności świadczenia
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 28.07.2020 02:00

Wakacyjne 500 plus z ograniczonym czasem. Znamy już termin ważności świadczenia

500 plus na wakacje też ma swój termin ważności. Warto znać zasady przyznawania bonu.
https://flickr.com/Narodowy-Bank-Polski

Dla kogo 500 plus na wakacje?

Wakacyjne 500 plus to głośny program pomocowy, który miał podnieść polską branżę turystyczną po pandemii koronawirusa, a Polaków zachęcić do spędzania urlopu w rodzimych kurortach. Ustawa o bonie turystycznym została przyjęta przez Sejm 15 lipca br., natomiast od 25 lipca na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej rejestrować mogą się przedsiębiorcy świadczący usługi turystyczne. 

500 plus na wakacje przyznane zostanie wszystkim rodzicom niezależnie od dochodów. Jednorazowe świadczenie będzie przysługiwało także tym rodzicom, którzy pracują za granicą. Wakacyjne 500 plus nie zostaje przyznane na podstawie wniosku. Wystarczy zarejestrować się w PUE ZUS i potwierdzić swoje dane. Bon turystyczny zostanie wysłany w formie elektronicznej za pomocą wiadomości mailowej lub wiadomości SMS. Przypomnijmy, że na dziecko do 18. roku życia przysługuje świadczenie w kwocie 500 zł, natomiast na dziecko niepełnosprawne zostanie przyznane 1000 zł.

Jak działa wakacyjne 500 plus?

Wakacyjne 500 plus wykorzystane może zostać tylko i wyłącznie na usługę hotelową lub turystyczną. Rodzice nie zapłacą nim za takie przyjemności dla swoich pociech jak lody, gofry, ciastka czy dmuchane zabawki do wody. Bonem nie można zapłacić także za bilety kolejowe czy autobusowe dla dzieci, ponieważ według przepisów ustawy, nie jest to usługa z zakresu branży turystycznej. Rodzice dzieci niepełnosprawnych będą mogli sfinansować swoim dzieciom chociażby turnus rehabilitacyjny. 

Co więcej, 500 plus na wakacje będzie można realizować częściowo. Oznacza to, że nie ma konieczności jednorazowego wykorzystania bonu turystycznego. Elektroniczne świadczenie w formie bonu nie może być wymieniane na inne środki płatnicze, np.: pieniądze. Bony będą ważne do 31 marca 2022, a skorzystać z nich będą mogły także dzieci urodzone do końca 2021 roku.