BiznesINFO.pl
500 plus tylko dla pracujących

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Część beneficjentów bez 500 plus? Przeważająca większość chce kontrowersyjnego rozwiązania

6 Października 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

500 plus to popularne świadczenie, które od czterech lat wspiera finanse polskich rodzin. Z najnowszego sondażu opinii społecznej wynika, że ponad połowa Polaków opowiada się za ograniczeniem przyznawania dodatku wyłącznie do osób aktywnych zawodowo. Wśró

500 plus znów do zmiany?

500 plus to flagowy program rodzinny partii PiS, który zadebiutował w 2016 r. Na początku o świadczenie wychowawcze mogły starać się rodziny, których miesięczny dochód nie przekraczał 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego). Od 1 lipca 2019 r. 500 plus przysługuje na wszystkie dzieci do 18. roku życia bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę.

Na potrzebę kolejnych modyfikacji w programie 500 plus wskazują wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie portalu money.pl. Aż 62 proc. respondentów przyznało, że świadczenie powinno być wypłacane tylko tym rodzinom, w których co najmniej jeden rodzic pracuje. Przeciwnego zdania jest 17 proc. ankietowanych. Opcję "trudno powiedzieć" wybrało 21 proc. uczestników badania.

Społeczeństwo ponad podziałami politycznymi w sprawie 500 plus

Co ciekawe, za wprowadzeniem nowego kryterium w 500 plus opowiadają się zarówno zwolennicy PiS, jak i Koalicji Obywatelskiej. Rozwiązanie zyskało uznanie 56 proc. wyborców PiS (22 proc. przeciw) i 78 proc. elektoratu KO (10 proc. przeciw).

Mimo negatywnej oceny aktualnego kształtu 500 plus, nic nie wskazuje na to, aby program miał zostać poddany gruntowym przemianom. - Żadne programy społeczne - zarówno te, które wspierają rodziny z małymi dziećmi, a także programy polityki senioralnej, nie są zagrożone - przyznała we wrześniu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

500 plus to kosztowny wydatek

Radio Zet wyliczyło, że od początku trwania programu w ramach 500 plus przekazano ok. 121 mld zł. Beneficjenci mogą być spokojni o przyszłe wypłaty, ponieważ rząd zarezerwował środki na 500 plus również w przyszłorocznym budżecie państwa, który w dalszym ciągu będzie nadszarpnięty przez koronawirusa.

Według Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) sposobem na ograniczenie deficytu budżetowego byłoby zaostrzenie zasad przyznawania 500 plus i innych dodatków socjalnych np. 13 emerytury czy 300 plus. Według wyliczeń ekspertów takie rozwiązanie pozwoliłyby zaoszczędzić ponad 82 mld zł.

Tagi:

Dziecko500 pluspraca

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >